Listopad 2009

Hitler chtěl ukrást Vánoce a pověsit na stromek granáty

27. listopadu 2009 v 21:15 | David |  Různé články

Hitler chtěl ukrást Vánoce a pověsit na stromek granáty

Bláznivost a fanatismus nacistů a jejich vůdce Hitlera neznala mezí. Z nové historické analýzy totiž vyplynulo, že jedna z největších zrůd dvacátého století chtěla ukrást Vánoce, zrušit během tohoto svátku oslavu Kristova narození a na stromeček dokonce pověsit baňky v podobě granátů.
Ježíšek Hitlerovi vadil, chtěl ho vyměnit za svastiku
Ježíšek Hitlerovi vadil, chtěl ho vyměnit za svastiku

Ani propagandistické koledy mu v tom ale nepomohly, i když mnohé se drží v německy mluvících zemích dodnes.
A proč Hitlerovi Ježíšek tak vadil? Jednoduše byl Židem. Vystrnadit z německých Vánoc ho měly nacistické symboly, takže na stole se objevovaly bábovky ve tvaru svastiky ze speciálních forem, dárky halil balící papír se stejným motivem a Krista vymazat měly moderní koledy s novými texty. Mnohé se drží dodnes.
"Vždycky jsem si myslela, že koleda Es ist für uns eine Zeit angekommen byla písní o procházce zimním sněhem. Nedošlo mi, že odstranili Krista," tvrdí Heidi Bertelsonová k výstavě o nacistické demolici Vánoc probíhající v Kolíně nad Rýnem.
Dekristizaci Vánoc nařídili nacističtí ideologové Alfred Rosenberg a Heinrich Himmler. Ti chtěli Vánoce zrušit jako oslavu křesťanství a navázat na pohanské tradice oslavy slunovratu.

Televizní Vánoce sázejí na osvědčené pohádky a filmy

27. listopadu 2009 v 21:12 | David |  Různé články

Televizní Vánoce sázejí na osvědčené pohádky a filmy

A máme je tu znovu. Pyšnou princeznu a Tři oříšky pro Popelku odvysílá letos Nova, Princeznu se zlatou hvězdou má Česká televize, na které se již druhým vánočním rokem usadila také Pretty Woman, jež dříve neodmyslitelně patřila k vánoční Nově. A Císařův pekař je už dlouho svátečně spojený s TV Prima.
Pohádka Láska rohatá
Pohádka Láska rohatá

Lety osvědčené klasické pohádky a filmy nezklamou. Čím starší, tím lepší. To dobře vědí programoví pracovníci všech televizí bez rozdílu vlastníků a raději na vánoční svátky neexperimentují.
Jen ČT si drží svou tradici, že na Vánoce musí být večer i přes den premiéry vlastních pohádek či jiných pořadů. Diváky milovaný Anděl páně režiséra Jiřího Stracha se ale nerodí každý rok, ba ani přes rok.
Letošní hlavní štědrovečerní pohádková čest ČT stojí na Lásce rohaté režiséra Hynka Bočana s čertíkem Jiřím Mádlem a jeho čertovské babičce Jiřině Bohdalové. Po ní si diváci mohou střihnout Miroslava Donutila a jeho hosty.
ilustrační foto
Pyšná princezna

ČT dvojka si přece jen mírně zaexperimentuje. Pouští večer na obrazovku koncert a dokument zpěváka Stinga. Nova sází na Popelku Libušku Šafránkovou a její tři oříšky, Prima na romantickou komedii Notting Hill a vánočně laděnou show Hádej, kdo jsem! TV Barrandov vytáhla starší pohádku Florián a francouzského Tátu pod stromeček.

Náruče princezen i Harry Potter

Večerní Boží hod na ČT 1 není tentokrát věnován koncertu popové star, ale další premiéře. Je jí pohádka Dům u zlatého úsvitu. Podíváme se do města Bludičkov, kde sirotek Ondra možná ke štěstí přišel. ČT dvojka pozve do divadla na představení Maškaráda čili Fantom opery v nastudování pražského Divadla v Dlouhé. Nova nabídne animované, dokonce zpívající tučňáky v australsko-americkém filmu Happy Feet, Prima romantickou komedii Co je šeptem a divákům, kterým se zastesklo po hororu Přízraky. Digitální TV Barrandov sáhla po filmech ze 70. let - komedii Pane, Vy jste vdova! a českém snímku Nahota.
Třetí svátek vánoční prožijeme na ČT 1 s Trapasy, což je finále komediálních povídek na náměty diváků a po nich s "Popelkou" Julií Robertsovou a její Pretty Woman. ČT 2 vysílá záznam benefičního koncertu Podepsáno srdcem a u hudby různých žánrů již ten večer zůstane. Už tam jsme? To je název hlavního večerního filmu Novy o cestě baseballového hráče Ice Cube za ženou svých snů. Drsný žánr zachrání Bruce Willis v akčním dramatu Poslední zůstává. Je znát, že televizní Vánoce končí. Prima se ale ještě dá romantickou cestou s Adamem Sandlerem a Drew Barrymoreovou ve filmu Píseň pro nevěstu. TV Barrandov setrvává v českých luzích a hájích s Malou mořskou vílou a záznamem koncertu Tajemství královen popu.
I když neděle je pro diváky ještě logickým pokračováním svátečních dnů, všechny televize se vracejí k svému běžnému nedělnímu schématu. Česká televize má 3 plus jedna s Miroslavem Donutilem, Prima si chce ještě podržet děti s Harryho Potterem a vězněm z Azkabanu a Nova završí volné dny nestárnoucí komedií S tebou mě baví svět.

Dřevěný mechanický betlém v Třebechovicích je evropským unikátem

27. listopadu 2009 v 21:06 | David |  Různé články

Dřevěný mechanický betlém v Třebechovicích je evropským unikátem

Jedinečný dřevěný mechanický betlém je od 20. listopadu k vidění v Muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Spolu s ním mají návštěvníci muzea jedinečnou příležitost zpestřit si předvánoční atmosféru shlédnutím dalších mechanických betlémů.
Proboštův betlém má rozměry 7x3x2 metry, původně byl na klikový pohon, nyní je uváděn do chodu malým motorkem.
Proboštův betlém má rozměry 7x3x2 metry, původně byl na klikový pohon, nyní je uváděn do chodu malým motorkem.

Třebechovické muzeum betlémů

je odborným pracovištěm specializujícím se na dokumentaci statických a mechanických betlémů. Nabízí muzeím a soukromým sběratelům odborné poradenství při restaurování mechanických betlémů.
Muzeum existuje již od roku 1925 díky nadšení a píli třebechovického rodáka Viléma Koleše (1869 - 1944), který pro muzeum získával sbírkové předměty darem od spoluobčanů. O sbírkách a historii města pravidelně informoval ve vlastivědném sborníku Staré Třebechovice.
Je otevřeno celoročně. Zavíracím dnem je tradičně pondělí, ale pokud je svátek, je otevřeno.
  • 20. listopadu začíná celoroční provoz, otevírací doba je od 9 do 16 hodin.
  • 24. 12. a 31. 12. je otevřeno 9-12 hod.

Vstupné

Dospělí 50 Kč
Studenti a senioři 30 Kč

sobota 21. listopadu 2009, 13:00 - Třebechovice pod Orebem
Unikátní mechanický betlém vytvořili lidoví řezbáři Josef Probošt a Josefa Kapucián, autorem mechanismu je Josef Friml. Betlém je více než sto let starý a vyjma kovových zvonků, kožených řemenů a měchu kukačky je celý vyroben ze dřeva, včetně převodových kol a hřídelí mechanismu.
Detail dřevěné figurky sto let starého mechanického Proboštova betlému
Detail dřevěné figurky sto let starého mechanického Proboštova betlému

Rozměry Proboštova betlému jsou 7x3x2 metry. Obsahuje na dva tisíce vyřezávaných dílů a figurek, uváděných do pohybu ojedinělým mechanismem. Mechanismus byl původně poháněn klikou, od roku 1935 jej uvádí do chodu malý elektrický motorek. V roce 1999 byl Proboštův mechanický betlém prohlášen za národní kulturní památku.

Počet betlémů je evropským unikátem

Počet vystavených betlémů na jednom místě je unikátní nejen v České republice, ale i v Evropě. Dominantou výstavy je mechanický betlém z Třebíče, který se uvádí do pohybu pomocí dřevěné kliky.
Dřevěný Proboštův betlém obdivuje herec královéhradeckého Klicperova divadla František staněk.
Dřevěný Proboštův betlém obdivuje herec královéhradeckého Klicperova divadla František Staněk.

Mechanické ukázky z různých materiálů (kašírovaný papír, dřevo či plech) doprovázejí technické nákresy s rozkreslením mechaniky a fázemi pohybu jednotlivých figur. U dvou betlémů je návštěvníkům zpřístupněn netradiční pohled na odkrytou mechaniku, do které tvůrce nerad dával nahlédnout konkurentům.
Mezi tvůrci betlémů se vždy našel někdo, kdo chtěl mít svůj betlém něčím zajímavější. Pro radost z tvorby, ale i třeba pro potěšení dětí, tvůrci začali betlémy oživovat mechanickým pohybem. Nejvíce betlémů vznikalo ve druhé polovině 19. století a první polovině 20. století. Některé betlémy hned na první pohled upoutají velikostí, dokonalostí pohybu, výtvarným zpracováním a důmyslnou mechanikou.
Třebechovice pod Orebem se nacházejí na soutoku řek Orlice a Dědiny, třináct kilometrů na východ od Hradce Králové a jsou turisticky vyhledávaným místem.
Mezi nejnavštěvovanější místa patří Muzeum Betlémů, historická část s morovým sloupem Panny Marie, sochou Nejsvětější Trojice a pískovcovou kašnou s vodotryskem (z roku 1675), kterou v roce 1879 darovala městu Pražská obec (původně stála na Václavském náměstí v Praze), kostel svatého Ondřeje (z roku 1767), novorománský evangelický kostel (z roku 1880) a Skanzen Krňovice.
Třebechovice jsou také známy vrchem Oreb (dříve nazývaný Vinice), střediskem husitského hnutí ve východních Čechách. Význam nabylo při příchodu Jana Žižky roku 1423. V okolí vrchu Orebu vznikla naučná stezka.

Vánoční trhy se otevřou na Staroměstském a Václavském náměstí

27. listopadu 2009 v 21:04 | David |  Různé články

Vánoční trhy se otevřou na Staroměstském a Václavském náměstí

Pražané a návštěvníci hlavního města se můžou těšit na dva vánoční trhy v centru metropole, budou v barvě zlaté a bílé. Trh na Staroměstském náměstí se otevře v sobotu, na Václavském náměstí v neděli. První se ponese v tradičnějším duchu, druhý v modernějším. Na Václavském náměstí navíc vyroste pódium pro kulturní vystoupení.
Různé vánoční dekorace lze najít na trzích
Různé vánoční dekorace lze najít na trzích

Celková koncepce trhů je velkorysejší, řekl obchodní ředitel pořadatelské firmy Taiko Petr Benáčan. Náklady na oba vánoční trhy činí 15 až 17 miliónů korun, což je o dva až tři milióny více než loni.
"Na Václavském náměstí bude nově umístěno kulturní pódium. Chceme trošku povznést jeho úroveň tak, aby se vyrovnalo Staroměstskému náměstí a nebylo vnímáno jako to druhé," řekl Benáčan. Bude mít proto vlastní kulturní program.

dynamic-picture-top_foto2__148689

Na zlatorudě dekorovaném Staroměstském náměstí vystoupí soubory, které budou hrát dobovou a folklórní muziku. Objeví se mimo jiné i zahraniční soubory - například ze Singapuru, z Jihoafrické republiky nebo z Německa. "Václavské náměstí bude pojato mírně moderněji. Chceme, aby se zapojily různé školy umění a jiné soubory. Nebudou to typicky jenom čistě vánoční zpěvy a koledy," řekl Benáčan.

Na trzích evropské tradiční pochoutky

Na Staroměstském náměstí bude stát asi stovka dřevěných domků a stánků. Na Václavském náměstí jich bude asi 60, přičemž nebudou stát ve středu jeho dolní poloviny, ale po stranách, takže člověk dohlédne z Můstku na muzeum. Podle Benáčana gastronomický sortiment zůstal hospodářskou krizí takřka nedotčen. Trhy letos získávají evropský charakter tím, že na nich bude možné vyzkoušet tradiční pochutiny z různých koutů Evropy.
Co se vánočních dekorativních předmětů týče, podařilo se prý v posledním měsíci přece jen najít prodejce, kteří mají o provozování stánku zájem. Koupit tu tak i letos bude možné ozdoby, svícny, jmelí, věnce, svíčky nebo dřevěné hračky.

Menší trhy i v dalších částech Prahy

Vánoční trhy na území městské části Praha 7 nebudou vzhledem k nedostatku vhodných prostor příliš okázalé, řekl mluvčí Martin Vokuš. Na Strossmayerově náměstí budou od soboty 28. listopadu stát čtyři menší stánky, dva s občerstvením a dva s vánočními dekorativní předměty. Pravidelné vánoční trhy organizuje od 11. do 20. prosince na holešovickém výstavišti i společnost Incheba.
Vánoční trh na Praze 6 je součástí kulturního programu Vánoce 2009, který tato městská část uspořádá od 4. do 20. prosince. Vystoupí zde zpěváci a umělecké soubory mateřských a základních škol. Na Vítězném náměstí bude podle mluvčího Martina Šalka okolo dvanácti stánků s vánočním sortimentem, jídlem a pitím.
Trhy probíhají i v dalších částech Prahy. Typické prodejní stánky s rozličným zbožím, umělý vánoční strom a několik koncertů jsou Pražanům od minulého týdne k dispozici na náměstí Míru v Praze 2. Podle internetových stránek Prahy 2 potrvají až do Štědrého dne. Letos se budou poprvé trhy konat i na Palackého náměstí, otevřou se 27. listopadu. Na návštěvníky zde bude kromě 24 prodejních stánků čekat i velký vánoční strom v barvě šampaň.

dynamic-picture-top_foto2__84550

Další trh v Praze 1 vyrostl dnes na náměstí Republiky a bude tu do Štědrého dne. V Praze 3 si lidé mohou vychutnat vánoční atmosféru na náměstí Jiřího z Poděbrad. Prodejci zde vystavují zboží od 23. listopadu a dárky bude možné nakupovat do 24. prosince.
Vánoční trh bude také na pěší zóně před Arkádami Pankrác v Praze 4. Začne 28. listopadu a kromě vánočních trhů a stromků zde bude kluziště s doprovodným programem, kde nebude chybět například ledový bar.
Vánoční trhy v Praze 5 začínají 28. listopadu. Jejich dějištěm bude pěší zóna Anděl, kde tradiční vánoční sortiment, včetně svařeného vína, punče a ozdob, bude nabízet 32 stánků. Čtyři stánky a betlém budou i před kostelem svatého Václava na náměstí 14. října. Konec prodeje je naplánován na 22. prosince, sdělil mluvčí Radovan Myslík.
V Praze 10 bude vánoční trh od 5. prosince na prostranství pod rozsvíceným vánočním stromem před nákupním komplexem Eden ve Vršovicích. Stánky budou nabízet typické vánoční předměty i občerstvení ve staročeském stylu. Jarmark podle mluvčího Jana Charváta skončí 17. prosince.

Pražský Strahovský klášter bude hostit pohádkové Vánoce s loutkami

27. listopadu 2009 v 21:01 | David |  Různé články

Pražský Strahovský klášter bude hostit pohádkové Vánoce s loutkami

Výstavu České filmové loutky si budou moci prohlédnout malí i velcí návštěvníci v románských sálech Strahovského kláštera u Pražského hradu od 26. listopadu do 31. prosince. Na zájemce budou čekat Ferda Mravenec, Švejk, Robinson Crusoe, Pat a Mat, Krteček nebo Křemílek a Vochomůrka.
Mezi 300 loutkami budou také Broučci.
Mezi 300 loutkami budou také Broučci.

Snad žádný z oblíbených hrdinů českých loutkových a kreslených filmů 20. století nebude chybět na výstavě České filmové loutky. K vidění budou také figurka pana Taua, ponorka, v níž pluli hrdinové filmu Vynález zkázy, nebo domeček kutilů Pata a Mata.
Tyto a další postavičky budou vystaveny ve stejných prostorách Strahovského kláštera, kde byla loni expozice princeznovských šatů Jak se oblékají pohádky, a to dokonce od stejných tvůrců.

Kromě tří set originálních loutek návštěvníci uvidí dekorace a scény z nejslavnějších českých loutkových a kreslených filmů,Jana Sommerová, autorka výstavy
"Rádi bychom všem návštěvníkům představili umění českých loutkářů z bezprostřední blízkosti. Sami si budou moci vyzkoušet, jak postavičku vyrobit a rozpohybovat.
Kromě přibližně tří set originálních loutek uvidí také dekorace a scény z nejslavnějších českých loutkových a kreslených filmů dnes už světoznámých autorů, jako je Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Břetislav Pojar, Zdeněk Miler, Zdeněk Smetana a další," slíbila autorka a kurátorka výstavy Jana Sommerová.
Malí i velcí návštěvníci se tak budou moci osobně zapojit do tvůrčích dílen, které budou součástí expozice.
Výstava České filmové loutky vznikala ve spolupráci se společností Krátký film a Královskou kanonií premonstrátů.

Staročeské betlémy budou o Vánocích k vidění v pražské Betlémské kapli

27. listopadu 2009 v 20:59 | David |  Různé články

Staročeské betlémy budou o Vánocích k vidění v pražské Betlémské kapli

Dokonalá atmosféra staročeských lidových Vánoc dýchne na každého návštěvníka podzemních prostor pražské Betlémské kaple od 28. listopadu do 3. ledna. Zavoní tam dřevo vyřezávaných betlémů, své umění naživo předvedou rozliční řemeslníci, dokonce se roztočí skutečné mlýnské kolo.
Cejnarův zimní betlém vystavený v Betlémské kapli
Cejnarův zimní betlém vystavený v Betlémské kapli

Betlémy v kapli

Otevřeno bude od 28. 11. 2009 do 3. 1. 2010
  • každý den od 9.00 do 18.00
  • pouze na Štědrý den a Silvestra jen do 14.00
  • 25. 12. 2009 a 1. 1. 2010 od 13.00 do 18.00
Betlémy v kapli budou z různých materiálů, nejen ze dřeva. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout původní nástroje na opracování dřeva. Mohou rovněž shlédnout umění mistrů řezbářských, bednářských, tesařů i krajkářek.

Výstava je věnovaná dřevu

Letošní třicátá, jubilejní vánoční výstava bude věnována dřevu a měla by názorně ukázat, jak byl život našich předků na dřevě závislý a jak jim tento materiál ulehčoval život.
Dřevo nejprve sloužilo jako obrana proti nepříteli, pomáhalo při lovení zvěře, ale také při budování příbytků a jako prostředek k přípravě pokrmů, topení a ke svícení.
Betlémská ukolébavka Marty Landové
Betlémská ukolébavka Marty Landové

Podařilo se shromáždit velké množství originálních dřevěných předmětů a také nářadí a nástrojů, pomocí nichž se dřevo opracovávalo. Návštěvníci uvidí různé druhy seker, dlát, hoblíků, soustruhů a dalších nástrojů. V prostorách výstavy se také roztočí skutečné mlýnské kolo, které bude doplněno o kolo palečnicové a o lucernu.

Řezbáři, krajkářky a čerti

Již podesáté proběhne v rámci výstavy ve dnech od 30. listopadu do 5. prosince oblíbené sympozium řezbářů a o 12. a 13. prosince setkání krajkářek.
K vidění budou i desítky dalších betlémů nejen ze dřeva, ale i zhotovených z netradičních materiálů, jako je sklo, železo, papír, textil, keramika či různá těsta. Na své si opět přijdou milovníci čertovských hrátek řezbáře Oldřicha Drozdy z Prahy.

Vánoce na Nově. TELEVIZNÍ PROGRAM

27. listopadu 2009 v 20:50 | David a Zdroj: TN.cz |  Různé články

Vánoce na Nově. TELEVIZNÍ PROGRAM

vánoce
Vánoce budou patřit pohádkám.

Svátky budou patřit pohádkám. Diváky čekají rozesmáté Vánoce.
Diváci televize Nova se mají letos opět na co těšit. Na Vánoce je totiž pro ně připravena pestrobarevná škála filmů, pohádek a pořadů, které pobaví celou rodinu. Chybět nebudou klasické pohádky, oblíbené animované filmy ani komedie.

Čekání na Ježíška zpříjemní dětem například dopolední pohádka Veselé Vánoce přejí chobotnice. Roztomilé chobotničky opět potrápí rodinu Holanovu, a to dokonce i o Vánocích. Po chobotničkách následuje klasika - pohádka Jak se budí princezny, která diváky baví už přes třicet let.

Program 24.12.

Těsně před polednem domácnosti pořádně rozpohybuje Shrekoleda, v níž se slavný zlobr Shrek bude za každou cenu snažit své milované Fioně a dětem vyčarovat nádherné Vánoce, a tak požádá o pomoc své přátele. Ti však mají o vánoční náladě poněkud jinou představu.

Po poledni pak bude patřit televizní obrazovka filmům, jako je Krakonoš a lyžníci, Svatba mého nejlepšího přítele s Julií Roberts a pohádce Honza málem králem.

Vánoce se slaví i na Madagaskaru. Jak taková party v divočině vypadá, se diváci dozví v 17:50 v animovaném filmu Šťastný a veselý Madagaskar.

Santa se svými naloženými saněmi náhle havaruje a nehoda mu způsobí ztrátu paměti. Za vydatné pomoci vynalézavých tučňáku jsou však všechny dárky dětem doručeny a ohrožené Vánoce se podaří zachránit.

Že S čerty nejsou žerty, se diváci přesvědčí v 18:20. Sváteční večer bude patřit slavné české pohádce Tři oříšky pro Popelku, ve které bude o ruku krásné Libušky Šafránkové bojovat princ Pavel Trávníček, který na ní může oči nechat.
Vítězslav Jandák v pohádce Tři oříšky pro Popelku...

Po pohádce se diváci můžou těšit na filmy - Co ta holka chce, Ve jménu Angel nebo na romantický film Cena štěstí.


Pátek 25.12.

Plejáda pohádek a příběhů bude na televizních obrazovkách pokračovat i během prvního svátku vánočního.

Ráno se mohou děti těšit na komedii Kačenka a strašidla nebo Za humny je drak. Ale nebojte! Drak Mrak vůbec není tak strašný, jak vypadá.
Program 25.12.

Odpoledne se pak o zábavu postarají například filmy Krásná pokojská, Zachraňte Willyho nebo Mr. Bean, který za sebou zanechá opět jen spoušť.

Večer bude patřit filmu Happy Feet.

Na ledové a zasněžené Antarktidě musí každý tučňák umět krásně zpívat, aby prostřednictvím písně nalezl duši svého nejbližšího. Jednou se ale narodí mladému páru mládě, které je nejhorším zpěvákem na zdejší Zemi tučňáků. Zpívat sice neumí, ale je nejlepším stepařem na světě.

Po desáté hodině pak zejména starší diváky pobaví Mr.GS. nebo Mizerové.


Sobota 26.12.2009

Poslední svátek vánoční se o pořádný humbuk postará Šest medvědů s Cibulkou nebo opět slavná kosatka Willy.

Odpoledne pak všechny srovná do latě Četník ze St. Tropez.
Program 26.12.

Mrtvé moře se do roku 2050 změní na rybníček bez života

26. listopadu 2009 v 21:54 | David |  Různé články

Mrtvé moře se do roku 2050 změní na rybníček bez života

Hladina Mrtvého moře každoročně klesá o metr. Protiopatření neexistuje. Zbrklé zásahy do přítoků nejznámějšího slaného jezera a zároveň nejníže položeného místa na světě a také arabsko-izraelský konflikt přispívají k tomu, že v polovině století bude téměř zcela bez vody.
Mrtvé moře
Mrtvé moře

Břeh na některých místech ustoupil o více než kilometr a hladina jezera, oblíbené turistické destinace mezi Izraelem a západním břehem Jordánu, rapidně opadává.
"Může to skončit tím, že se z něj stane malý rybník. Je pravděpodobné, že se to stane, a je to extrémně vážné. Nikdo nedělá nic pro to, aby se to zastavilo," uvedl hydrolog a bývalý správce Údolí Jordánu Durajd Mahasní. "Záchrana Mrtvého moře je sice regionální záležitost, ale z hlediska životního prostředí, historického a geografického významu je to zároveň i mezinárodní problém," dodal Mahasní.
V současnosti je slané jezero 67 kilometrů dlouhé a 18 kilometrů široké. Před 40 lety byla úroveň hladiny 395 metrů pod mořem, nyní je to však už 422 metrů.
Vodu, která Mrtvé moře v minulosti hojně napájela, využívají okolní státy, tedy Izrael, Jordánsko a Sýrie, v zemědělství či průmyslu. Do jezera tak přitéká jen mizivé procento z bývalého objemu. Největší zásah do hydrologických podmínek v oblasti nastal v 60. letech, kdy si Sýrie, Izrael a Jordánsko rozebraly 95 procent vody řeky Jordánu, kupříkladu jejím přehrazením.
Podle výpočtů blízkovýchodní pobočky mezinárodní ekologické organizace Přátelé Země od té doby poklesla roční úroveň přítoků z 1,3 miliardy kubíků na 70 miliónů.

Jordánský kanál

Letos v září Jordánsko zahájilo práci na projektu za dvě miliardy dolarů, podle něhož by měl vzniknout kanál přivádějící vodu z Rudého moře. Podle Mahasního však solitérní podnik jediné země nemá šanci na úspěch.
Všechny státy však dohody nejsou schopny a jejich rozpaky jsou nabíledni. Oblast kolem Mrtvého moře patří k nejsušším na světě, kupříkladu většinu Jordánska pokrývají pouště. Státy tak veškerou vodu, doplňovanou především dešti, spotřebují samy pro sebe.
Zároveň klesá i další zdroj vody v Mrtvém moři, totiž podzemní voda. K poklesu hladiny jezera přispívá také průmyslová výstavba na jeho březích. Izrael i Jordánsko postavily několik velkých odpařovacích zařízení, pomocí nichž se ze slané vody získává fosfát. Mezitím kvůli velkému zájmu turistů o léčivé minerály u Mrtvého moře jako houby po dešti vyrůstají nové a nové hotely.
Osud Mrtvého moře by měl být také v prosinci tématem ekologického summitu v Kodani.

10. díl - Lexa a porno

26. listopadu 2009 v 21:48 | David a Zdroj: Nova.cz |  Comeback

10. díl - Lexa a porno

Comeback - 10. díl - To nej
Comeback - 10. díl - To nej

Tentokrát to nebude snadné. Co je nejvíc? Pornonázvy? Čaroděj ze země Koz? Třicet přírazů majora Zemana? Tři podbřišky pro Popelku? Bergmanovo béčko Šepoty a výstřiky? Ozzákova hláška "Je to jako s chlastem. Když to nedělám sám, tak mě to nebaví,"? TO NEJ z kultovního dílu Lexa a porno.

Comeback - 10. díl - To nej - Barunčina zahrádka

Lexa: "Ale tohle je Barunčina zahrádka, dyť tam je ta legendární soulož v Babiččině údolí."
Comeback - 10. díl - To nej - Barunčina zahrádka

Comeback - 10. díl - To nej - Jak to nedělám sám, tak mě to nebaví

Ozzák: "Co na tom máš? Dyť je to jak s chlastem. Když to nedělám sám, tak mě to nebaví."; Lexa: "No jo, ale mně ještě nikde nenalejou."; Ozzák: "Chápu. Taky mně bylo jedenáct."
Comeback - 10. díl - To nej - Jak to nedělám sám, tak mě to nebaví

Comeback - 10. díl - To nej - Bergman

Marcelka: "No to je nádhera. Samý Bergman. Některé tituly neznám ani já. Třeba Hluboké hrdlo."
Comeback - 10. díl - To nej - Bergman

Comeback - 10. díl - To nej - Pornonázvy


Čaroděj ze země Koz. Hotel Mokrá hvězda. Předkožka na rozpálené plechové střeše. Dvanáct rozdělaných mužů. Tři podbřišky pro Popelku. Třicet přírazů majora Zemana. Cirkus Hulberto?
Comeback - 10. díl - To nej - Pornonázvy


9. díl – Modelka

26. listopadu 2009 v 21:24 | David a Zdroj: Nova.cz |  Comeback

9. díl - Modelka

Comeback – Kristýna Leichtová
Comeback - Kristýna Leichtová

Iva a Saša si nechaly udělat fotky na pas. Tomáš okamžitě pojal podezření, že se Iva chystá zdrhnout za kopečky.
Vůbec mu nevadí, že tu fotku potřebuje jen na legitimaci do půjčovny DVD. Vodou na jeho mlýn se stane dopis z pařížské modelingové agentury, který Iva dostane. Stojí v něm, že přijali její přihlášku a žádají ji o další fotografie. Iva nechápe a Tomáš protestuje. Zato Marcelka jásá. Být modelkou je podle ní skvělé.

Sama kdysi dělala slečnu Mandarinku pro podnik Ovoce a zelenina, ale ve vší počestnosti, oloupat se nenechala. Iva využije šance a svolí s fotografováním pro agenturu. Pózuje s Ozzákem pod názvem Vagabund ohrožuje sličnou prodavačku. Stane se Iva skutečnou modelkou? Paříž má na dosah ruky.

Comeback - 9. díl - Modelka

Iva a Saša si nechaly udělat fotky na pas. Tomáš okamžitě pojal podezření, že se Iva chystá zdrhnout za kopečky. Vůbec mu nevadí, že tu fotku potřebuje jen na legitimaci do půjčovny DVD.


Podzimky 2009 - Foto a Video

26. listopadu 2009 v 21:19 | David |  Tyfloturistický oddíl - Minulé akce


Takže tu máme pro Vás 172 fotek dohromady ode mě a od Ondry Buzka z Podzimek 2009. Najdete je Tady.

A tady jsou ještě 2 videa od Ondry Buzka. První je stříbrný pramen a druhé z tělocvičny (taková zvláštní hra).

A jako BONUS ode mě je tu video v pořadí třetí. Které je o tom jak to může dopadnout když malé děti si hrajou ve vlaku po cestě vlakem do Prahy.

Později od Ondry dostanu fotky z Tábora 2009. Ale přibližně podle mě asi tak za měsíc by se tu mohli nejdříve objevit. Dřív je asi nedostanu.

Oslavy 20. výročí listopadové revoluce

21. listopadu 2009 v 15:43 | David a Zdroj: TN.cz |  Různé články

Jak jsme slavili. VŠE O VÝROČÍ REVOLUCE


Česko si připomíná 20. výročí sametové revoluce, která znamenala pád komunismu a po 40 letech obnovení demokracie.
17. listopadu 1989 se na pražském Albertově sešli studenti, aby si připomněli výročí nacistických poprav vysokoškolských studentů a protestovali proti komunistickému režimu. Pochod, který pokračoval na Národní třídu, zastavili a tvrdě potlačili příslušníci státní a veřejné bezpečnosti.

Pochod a koncert na Národní třídě, násilnosti radikálů

Vzpomínkový pochod, který připomenul konec komunistického režimu, začal jako před dvaceti lety na Albertově. Kolem šesté hodiny průvod zhruba deseti tisíc lidí dorazil na Národní třídu na vzpomínkový koncert.

U Tančícího domu vypustili účastníci pochodu čínského draka štěstí na památku první manželky exprezidenta Václava Havla Olgy.

UPOUTÁVKA: Comeback - 9. díl - Modelka

20. listopadu 2009 v 15:42 | David a Zdroj: Nova.cz |  Comeback

UPOUTÁVKA: Comeback - 9. díl - Modelka


Comeback – 9. díl – upoutávka

20. listopadu 2009 v 15:38 | David a Zdroj: Nova.cz |  Comeback

Comeback - 9. díl - upoutávka


Uvidíte v deváté epizodě sitcomu Comeback nazvané Modelka

Ve čtvrtek ve 21: 15 uvidíte u nás celý tento díl.

COMEBACK - TO NEJ 9. díl - Modelka

20. listopadu 2009 v 15:32 | David a Zdroj: Nova.cz |  Comeback

9. díl - Modelka

Comeback - 9. díl - To nej
Comeback - 9. díl - To nej

Marcelčin bezpečnostní kód? Na hodinu přesné datum, kdy Zoran získal české občanství samozřejmě. Ozzákova hláška "Vždycky jsem chtěl hrát tyhle záporáky. Vinnetoua, Suprmana, babičku…" nebo "Fotky maj pravdu, indiáni kradou duše"? TO NEJ z devátého dílu Modelka.

Comeback - 9. díl - To nej - Supr klávesy

Marcelka: "A co osm jedniček? To byste si mohl zapamatovat."; Ozzák: "Já na tohle nejsem. Zazmatkuju a osm dvojek."
Comeback - 9. díl - To nej - Supr klávesy


Comeback - 9. díl - To nej - Plnočelná nahota

Marcelka: "Výborný nápad, Lexo.To je teď trendy. Podle průzkumu je reklama se zvířetem druhá nejefektivnější hned po reklamě s plnočelnou nahotou."
Comeback - 9. díl - To nej - Plnočelná nahota


Comeback - 9. díl - To nej - Ozzák záporák

Ozzák: "Dycky jsem chtěl hrát tyhle záporáky. Vinnetoua, Suprmana, babičku…No jak házela přes plot ty děti."
Comeback - 9. díl - To nej - Ozzák záporák


Comeback - 9. díl - To nej - Indiáni kradou fotky

Ozzák: "Stejně si myslim, že indiáni maj pravdu. Fotky kradou duše. Nebo to bylo opačně? Fotky maj pravdu, indiáni kradou duše… Indiáni kradou fotky."
Comeback - 9. díl - To nej - Indiáni kradou fotky


Žižkovská věž je podle turistů druhou nejošklivější stavbou světa

20. listopadu 2009 v 14:20 | David |  Různé články

Žižkovská věž je podle turistů druhou nejošklivější stavbou světa

Televizní věž na pražském Žižkově je druhou nejošklivější stavbou na světě. Vyplývá to z hodnocení webu VirtualTourist, který výroční žebříček deseti architektonických "katastrof" sestavil. Ošklivější je prý jen budova Morrisova mechanického divadla v americkém Baltimoru.
Televizní věž na pražském Žižkově
Televizní věž na pražském Žižkově

V desítce budov "hyzdících i ta nejkrásnější města" obsadila třetí místo budova The Beehive v novozélandské metropoli Welligtonu. Na čtvrtém místě je populární výstavní palác Centre Pompidou v Paříži a pětici uzavírá náměstí Federace v australském Melbourne.
Morrisovo mechanické divadlo v americkém Baltimoru
Morrisovo mechanické divadlo v americkém Baltimoru

Podle doprovodného textu, který zveřejnila agentura Reuters, by ošklivost žižkovské televizní věže stačila sama o sobě, aby působila jako pěst mezi oči, kvůli sochám batolat od umělce Davida Černého však nad ní člověk může jen kroutit hlavou.
Takzvaný The Beehive v novozélandském Wellingtonu
Takzvaný The Beehive v novozélandském Wellingtonu

V pořadí druhý výroční žebříček sestavili návštěvníci a editoři webu, na kterém lidé zveřejňují své dojmy z turistických destinací po celém světě.
"Mnoho z těchto budov je hřejivých méně než kostka ledu a některé ani nevypadají dokončeně. V každém případě jsou zajímavým námětem debaty," řekl dle Reuters hlavní manažer VirtualTourist Giampiero Ambrosi o desítce, kde evropské stavby "zastupuje" kromě v Prahy a Paříže ještě budova Národní knihovny v kosovské Prištině.
Vysílač nad pražským Žižkovem se začal stavět před 24 lety na místě někdejšího židovského hřbitova. Zprovozněn byl v roce 1992. Sochy batolat výtvarníka Davida Černého se na více než dvousetmetrovém tubusu, přezdívaném Kosmická raketa, Jakešův prst nebo Bižakova jehla, objevily před devíti lety.

Před odjezdem na dovolenou nezapomeňte na pojištění

20. listopadu 2009 v 14:15 | David |  Různé články

Před odjezdem na dovolenou nezapomeňte na pojištění

Existuje mnoho důvodů, proč je doporučováno uzavřít cestovní pojištění, například vysoké spoluúčasti pacienta u plateb za léky nebo za ošetření u lékaře, které byste museli zaplatit z vlastní kapsy. Komerční pojištění vám rovněž umožňuje, že budete moci být ošetřeni i soukromými lékaři - pokud byste spoléhali jenom na evropský průkaz pojištěnce, můžete se nechat ošetřit jenom ve státních zdravotnických zařízeních.
Nezapomeňte také na pojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti za škodu, které vaši pojistnou ochranu smysluplně doplní.
Nezapomeňte také na pojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti za škodu, které vaši pojistnou ochranu smysluplně doplní.

Levnější pojištění pořídíte přes internet

Pokud jste si na pojištění vzpomněli až na poslední chvíli, můžete se pojistit přes internet. Toto pojištění většina pojišťoven nabízí za cenu o deset procent nižší. Jak za takové pojištění, zpravidla na poslední chvíli, zaplatit?

Na klasický převod z účtu může být už pozdě. Některé banky proto nabízejí tzv. online platby, kde k převodu peněz dojde okamžitě do několika minut. Možnost platby pojištění přes PaySec nebo mPlatby zatím pojišťovny nenabízí. Další jednoduchou možnost představuje platba kartou. Ovšem ne všechny karty platby na internetu umožňují.

Problém někdy bývá s elektronickými platebními kartami (s hladkým písmem), u kterých je možnost placení přes internet nutné předem nastavit. U embosovaných karet (s vystouplým písmem) můžete platit na internetu automaticky.

S běžným zdravotním pojištěním nemáte nárok na převoz zpět do ČR, který je součástí komerčního pojištění léčebných výloh. A po celou dobu pobytu vám je k dispozici asistenční služba v českém jazyce.

Limity pojištění

Nezapomeňte také na pojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti za škodu, které vaši pojistnou ochranu smysluplně doplní. Pokud například způsobíte někomu škodu, můžete se dostat do finančních problémů, s pojištěním odpovědnosti za vás náhradu škody přebírá pojišťovna. Také dejte pozor na cestovní pojištění k platebním kartám, které v některých případech neobsahuje služby, které potřebujete.
Zkontrolujte si, jaké máte limity pojištění (za dostačující je považován jeden milión korun a více), dále jak vysoká spoluúčast pro pojištění léčebných výloh je sjednána, dále zda pojištění zahrnuje i provozování sportů, převoz do ČR a podobně.

Europojištění na cesty po Evropě

Produkty, které mají parametry běžné v zemích EU, nabízí řada našich finančních ústavů. Jedním z nich je Europojištění České podnikatelské pojišťovny (ČPP), které se sjednává na neomezený počet výjezdů na jeden rok.
Jeho předností je, že připojišťuje spoluúčast k Evropskému průkazu zdravotního pojištění, uváděnému také pod anglickou zkratkou EHIC (European Helth Insurance Card). Jste-li pojištěncem jakékoli zdravotní pojišťovny v ČR, jste současně držitelem EHIC, což dokládají údaje uvedené na lícové straně vaší kartičky.
ČPP ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou k průkazu EHIC připravila kompletní produkt cestovního pojištění. Z něho jsou hrazeny náklady na spoluúčast za ošetření a léčení v zahraničním zdravotním zařízení, napojeném na veřejný systém, dále náklady na repatriaci pojištěného do ČR a na zubní ošetření. Vztahuje se i na úrazové pojištění, pojištění zavazadel a pojištění odpovědnosti za škodu. Bezplatně je zajištěna nepřetržitá asistenční služba.
Územní platnost pojištění se vztahuje na státy EU, Evropského hospodářského prostoru (EU+Norsko, Lichtenštejnsko, Island), dále Švýcarsko, Chorvatsko, Černou Horu, Makedonii, Srbsko, Turecko.
Europojištění pro individuální turistické cesty lze sjednat za akční cenu 590 Kč, pojištění pracovních cest za 890 Kč nebo rodinné smlouvy pro maximálně čtyři osoby za akční cenu 1290 Kč. K uzavření Europojištění nejsou třeba žádné speciální formuláře či průkazy, v případě potřeby stačí ukázat kartičku zdravotní pojišťovny a lze jej po celé ČR získat na všech pobočkách a pracovištích ČPP.

Legendární vánočkový trh v Drážďanech láká na mezinárodní speciality

20. listopadu 2009 v 14:12 | David |  Různé články

Legendární vánočkový trh v Drážďanech láká na mezinárodní speciality

V adventu jsou Drážďany oblíbeným turistickým cílem díky jednomu z nejstarších vánočních trhů v Německu - světoznámému vánočkovému trhu.
Stánky s vánočním zbožím jsou v obležení dětí i dospělých.
Stánky s vánočním zbožím jsou v obležení dětí i dospělých.

Vznik trhu sahá do roku 1434. Vrcholem vánočkového trhu je slavnost štol: obří vánoční štola o hmotnosti asi čtyř tun putuje od Zwingeru kolem Semperovy opery, kostelů Hofkirche a Frauenkirche až na vánočkový trh, kde je pak rozřezána a prodávána návštěvníkům.
Vrcholným zážitkem adventu jsou také prohlídky a akce v jedinečném prostředí historických drážďanských staveb. Je možné si je podle dostupnosti zarezervovat například v rámci vánočního paušálu Maritim Hotel & Internationales Congress Center Dresden - nabízí třeba vstup do historické Zelené kupole nebo vstupenku na koncert Gloria in excelsis deo ve Frauenkirche o vánočních svátcích. Nabídky drážďanských hotelů najdete na (www.dresden.de).

Obchodníci budou v historických krojích

Středověké vánoční trhy v kulise malebných staletých městských center nebo hradů jsou stále oblíbenější. Příkladem může být esslingenský středověký a vánoční trh, který je i díky pochodňovému průvodu, dni provazníků a středověkému koncertu považován za vánoční trh, který je v Německu nejbohatší na zážitky. Od 24. listopadu do 22. prosince 2009 budou obchodníci v historických krojích nabízet své zboží stejně jako před mnoha staletími.
Barvíři, výrobci plsti, kováři, provazníci nebo foukači skla budou názorně demonstrovat staré řemeslné umění, o zábavu se navíc postarají šumaři a polykači ohně. (www.esslingen-tourist.de).
Od 19. listopadu do 23. prosince se bude uprostřed Porúří konat essenský vánoční trh s mezinárodně pestrou atmosférou. Své speciality a umění tu nabídnou obchodníci z mnoha zemí. Vedle lahodných peruánských brambor tu k mání budou africké dřevořezby, ozdoby z Indie a mile kýčovité nápady na dárky z USA. Essen se v předvánoční době rozzáří i mimo vánoční trh v rámci Týdnů světla do 9. ledna 2010.
Centrum města rozsvítí motivy velkoformátových světelných obrazů. Tématem je hlavní město kultury Ruhr 2010. (www.lichtwochen.essen.de)

8. díl – Zdravý a nemocný

19. listopadu 2009 v 21:46 | David a Zdroj: Nova.cz |  Comeback

8. díl - Zdravý a nemocný

Comeback – 8. díl – Zdravý a nemocný
Comeback - 8. díl - Zdravý a nemocný

Ve škole se neučí kvůli nakažlivé nemoci. Žáka Beneše odvezli do nemocnice s podezřením na nigerijskou úplavici, protože ho v Tunisku poplival velbloud.
Tomáš, který se jinak prakticky pořád diví, teď doslova žasne: Taková nebezpečná nemoc a ona je skoro u nich doma! Jako správný hypochondr si hned sežene odbornou literaturu a studuje příznaky nemoci. Brzo se nemůže ubránit dojmu, že je to právě on, kdo trpí nigerijskou úplavicí a vyžaduje nadstandardní péči.

Že Ozzák pije vodu z vázy, potí se a mluví nesmysly, ho nezajímá. Přitom je to právě jeho bratr, kdo se nakazil a měl by jít do karantény, než také někoho poplive. Jak dlouho bude muset Ozzák čelit sám zrádné chorobě? Cesty bakterií jsou nevyzpytatelné.

Comeback - 8. díl - Zdravý a nemocný


Ve škole se neučí kvůli nakažlivé nemoci. Žáka Beneše odvezli do nemocnice s podezřením na nigerijskou úplavici, protože ho v Tunisku poplival velbloud.

Co dělají komunistické špičky 20 let po revoluci?

17. listopadu 2009 v 11:25 | David a Zdroj: TN.cz |  Různé články

Co dělají komunistické špičky 20 let po revoluci?

17. listopad
Co dělají komunistické špičky 20 let po revoluci?

Česká republika si připomíná 20. výročí od sametové revoluce.

Před listopadem 1989 měla komunistická strana v Československu takřka neomezenou moc. Po revoluci se nejvyšším představitelům strany a vlády v základech změnily životy. Někteří se stáhli do ústraní, další začali úspěšně podnikat, jiní se dnešních dnů už nedočkali.


Gustáv Husák
GUSTÁV HUSÁK

Poslední socialistický prezident byl v 50. letech ve vykonstruovaném procesu odsouzen na doživotí. Propuštěn a rehabilitován byl po šesti letech. V 60. letech se dokonce stal jednou z hlavních osobností reformního proudu. V 70. letech se ale naopak stal symbolem normalizace a v roce 1975 prezidentem. Po listopadových událostech v roce 1989 abdikoval a stáhl se do ústraní, zemřel 18. listopadu 1991 v Bratislavě.

LADISLAV ADAMEC
LADISLAV ADAMEC

Poslednímu komunistickému premiérovi mnozí nemohou dodnes zapomenout, že v roce 1989 zahájil dialog s Občanským fórem. Do strany vstoupil už roku 1946, členem ÚV KSČ byl přes tři desítky let, dlouhá léta zastával i vysoké vládní posty. Ještě osm měsíců po převratu byl předsedou KSČ. V roce 1996 kandidoval do Senátu za KSČM, ale neuspěl. Zemřel 14. dubna 2007 v Praze.

JOZEF LENÁRT
JOZEF LENÁRT

Dožil život v klidu v Praze na Petřinách. V souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy z roku 1968 byl souzen za vlastizradu, soud ji ale neprokázal. Lenárt se za války účastnil protifašistického odboje, od září 1963 do dubna 1968 byl předsedou vlády ČSSR. V srpnu 1968 podpořil okupaci země a posléze se stal jedním z představitelů normalizačních sil v KSČ. Koncem listopadu 1989 ze svých funkcí odešel, v únoru následujícího roku byl ze strany vyloučen. Zemřel 11. února 2004.

MIROSLAV ŠTĚPÁN
MIROSLAV ŠTĚPÁN

Je zatím jediným vysokým funkcionářem KSČ, který byl po revoluci odsouzen. Za zneužívání pravomoci veřejného činitele, kterého se dopustil tím, že nařídil použít proti demonstrantům vodní děla a slzný plyn, mu soud uložil dva a půl roku vězení, ale v říjnu 1991 byl podmínečně propuštěn.

Štěpán označil své odsouzení za politický proces a ve vězení napsal paměti. Ačkoli ho "obrozená" komunistická strana ještě na konci roku 1989 vyloučila, Štěpán se znovu stal členem KSČM v roce 1992.

V roce 1993 se vrátil do české politiky tím, že založil málo významné extrémní levicové uskupení Lidová unie národní a sociální záchrany. V roce 1995 se stal generálním tajemníkem ultralevicové Strany československých komunistů, která se stále hlásí k ideám marxismu a leninismu. V letech 1996 a 1998 neúspěšně kandidoval do senátu na Bruntálsku.

VASIL BIĹAK
VASIL BIĹAK

Někdejší tajemník ÚV KSČ Vasil Biĺak si dnes užívá důchodu v luxusní bratislavské vile. Do KSČ vstoupil roku 1945, od ledna 1968 do prosince 1988 zastával vysoké posty na ÚV KSČ. V roce 1968 patřil k vůdčím představitelům konzervativních sil. Vždy patřil ke konzervativní a tvrdé linii strany a byl proti jakýmkoli náznakům demokratizace. V prosinci 1989 byl zbaven funkcí a ze strany vyloučen. Svůj život popisuje v memoárech Milníky mého života. Za své činy v období před rokem 1989 nebyl nikdy potrestán.

VASIL MOHORITA
VASIL MOHORITA

Bývalý šéf Svazu socialistické mládeže se i po revoluci snažil uchytit v politice. V 90. letech byl členem Demokratické strany práce a Strany demokratické levice, za něž neúspěšně kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny i do Senátu. Úspěšnější však byl Mohorita v podnikání, například jako majitel společnosti CIS Group, v níž využil svých kontaktů v bývalém SSSR. V současnosti působí ve více firmách najednou. Chtěl se angažovat i ve fotbale. Projevil zájem o koupi Dukly Praha.

LUBOMÍR ŠTROUGAL
LUBOMÍR ŠTROUGAL

Bývalý předseda vlády dnes žije v ústraní v osadě Jizerka v Jizerských horách. V srpnu 1968 odmítal sovětskou invazi, postupně se ale stal hlavní postavou normalizace. Měl však spory s tvrdou linií strany, proto v říjnu 1988 na své funkce rezignoval, poté kritizoval poměry v KSČ i ve společnosti. V únoru 1990 byl z KSČ vyloučen.

MILOŠ (MILOUŠ) JAKEŠ
MILOUŠ JAKEŠ

Důchodce dožívá v pražských Dejvicích. S médii ani se svým okolím nekomunikuje. Na veřejnosti se ale vždy objeví na 1. máje, na dostaveníčku se soudruhy na pražském Výstavišti. Klidný život mu narušilo jen několik žalob. V 90. letech totiž bylo proti Jakešovi několikrát vzneseno obvinění za úlohu při srpnových událostech v roce 1968, nicméně nikdy nebyl pravomocně odsouzen.

"Legendární řečník", který se nechvalně proslavil svým projevem v Červeném Hrádku u Rokycan, vydal v roce 1996 memoárovou knihu Dva roky generálním tajemníkem, ve které popisoval své působení ve vysokých funkcích, ze kterých musel po sametové revoluci odstoupit. Počátkem prosince 1989 byl vyloučen z KSČ a odešel z politického života. Více o jeho názorech čtěte ZDE.

VÍCE O DNEŠNÍCH ZPRÁVÁCH O 20 LET OD sAMETOVÉ REVOLUCE SE MŮŽETE DOČÍST NA WWW.TN.CZ NEBO WWW.NOVINKY.CZ