Prosinec 2009

Konec roku 2009 je tu!

31. prosince 2009 v 13:29 | David |  Tyfloturistický oddíl

Takže vám všem přeji za celý Tyfloturistický oddíl hezké prožití konce roku a na dalších akcích v roce 2010 se budeme s vámi těšit. Užijte si Silvestra a na dalších akcích jako např. na Jarkách, vodě, letním táboře nebo podzimkách se budeme na Vás těšit. David Gril.


Pedagog Ozzák: pijte zodpovědně

31. prosince 2009 v 12:30 | David a Zdroj: Nova.cz |  Comeback

Pedagog Ozzák: pijte zodpovědně

Comeback ­– Ozzákova škola kalení
Comeback ­- Ozzákova škola kalení

Kalit se musí zodpovědně. O Silvestra i kdykoliv mimo něj. Své o tom ví odborník na slovo vzatý František "Ozzák" Pacovský. Vyslechněte Ozzákovu školu kalení.
Silvestrovský Mejdan roku z Václaváku zpestřil kromě jiných hvězd z televizních obrazovek také Ozzák. Telemostem z hospody U jezevce šířil pivní přeborník svou osvětu ze světa alkoholu a zábavy. Drazí posluchači, chopte se pera a papíru, Ozzákova škola kalení právě začíná.

Pičák

O Silvestra pijí všichni bez rozdílů. A co hůř, i amatéři. Vrcholem nezodpovědnosti pak je, když pijí bez picího průkazu. Co je to "pičák" a k čemu slouží? Podívejte se.
video k článku


Pivulák

Co dělat, když zábava při kalbě vázne? Postavte si pivuláka.
video k článku


Pohyb

Pro rovnoměrné rozložení alkoholu v krvi je nejdůležitější cirkulace. Problém se správným oběhem alkoholu v krvi spolehlivě řeší tanec pogo.
video k článku


Podívejte se na celou Ozzákovu verzi Známky punku.

Vystřízlivovačka

Potřebujete narychlo snížit hladinu alkoholu v krvi? Ozzák pro vás má vystřízlivovací song.
video k článku


Také první chvíle roku 2009 patřily Ozzákovi. Krátce po půlnoci prozzodent republiky pronesl novoroční projev.

V Česku vyletí na Silvestra k nebi více než pět miliónů korkových zátek

31. prosince 2009 v 11:07 | David |  Různé články

V Česku vyletí na Silvestra k nebi více než pět miliónů korkových zátek

K oslavám konce roku neodmyslitelně patří alkohol a půlnoční přípitek. Češi, kteří jsou milovníky šumivých vín, nejčastěji sahají po sklence klasického sektu. Odborníci proto odhadují, že letos během silvestrovských oslav vylétne k nebi více než pět miliónů korkových zátek. Piva se vypije asi šedesáti tisíc hektolitrů a chybět nebude ani tvrdý alkohol.
Přípitek šampaňským je na Sivestra tradicí
Přípitek šampaňským je na Sivestra tradicí

Základem oslav je správný výběr toho co budeme pít. U šumivých nápojů, kterými si během oslav připíjíme, to pak platí dvojnásob. Špatně vybrané pití totiž může být tím, co večer dokáže patřičně znepříjemnit.
"Nápoje, které označujeme jako šumivé, můžeme rozdělit do dvou základních skupin - perlivá a šumivá. Perlivá vína jsou nejčastěji nápoje vyrobené ze stolních vín většinou dosycované oxidem uhličitým, celkově mají nižší tlak a obvykle také nižší obsah alkoholu. Šumivá vína sice také mohou být dosycená, ale ve většině případů se jedná o vína, která vznikají druhotným kvašením směsi základních vín, kde se cukr proměňuje na alkohol a oxid uhličitý. Tedy, zde je oxid uhličitý přírodního původu a také se díky tomu dostáváme na vyšší obsah alkoholu.
Nejvyšší kategorií jsou jakostní šumivá vína, neboli sekty. Jejich základem jsou jakostní vína a mohou být vyrobena dvěma metodami. Buď kvašením v lahvi nebo moderní metodou kvašení v tanku.

Čtení etiket se vyplatí

Při nákupu je proto dobré číst etikety, čímž můžeme zabránit nepříjemnému překvapení, kdy domů přineseme pouze perlivý nápoj ovšem za cenu sektu," vysvětluje hlavní sommelier společnosti BOHEMIA SEKT a dvojnásobný mistr sommelierů České republiky Tomáš Brůha.
Dobré je také kupovat lahve sektu minimálně den předem, sekt se totiž musí aklimatizovat a dobře vychladit - ideálně na 4°C. "Bohužel většina domácích lednic má možnost chlazení na cca 8°C, což je málo. Proto, místo dochlazení sektu v mrazáku, doporučuji mít připravený led, který společně s trochou vody v nádobě na led, sekt před samotnou konzumací dochladí.
Samozřejmostí je také velmi opatrná manipulace s lahví, každý prudký pohyb může způsobit, že nám zátka nekontrolovaně vyletí a způsobí v lepším případě díru do stropu. Doporučuje se proto korek v lahvi jednou rukou přidržovat a do jeho úplného uvolnění nepouštět," vysvětluje odborník.
Při výběru sektů pak záleží na preferované chuti a stavu peněženky. "Z našich sektů je velmi oblíbený Bohemia Sekt demi sec, který má velmi jemnou chuť. K luxusnějšímu pití pak patří Bohemia Sekt Prestige či Louis Girardot brut," dodává Brůha.

Chybět nebude vodka

Z tvrdého alkoholu Češi dávají přednost tuzemským značkám. "Zatím stále platí, že český trh ovládá tuzemský alkohol, statistiky spotřeby ale zároveň ukazují na pomalý, ale trvalý vzestup zahraničních značek.
Zajímavostí je, že Češi patří k velkým milovníkům Metaxy. V její spotřebě jsme dokonce s miliónem prodaných lahví ročně, ze kterých se nalije 18,6 miliónů panáků, třetí ve světě. Před námi jsou jen Řekové a Němci.
Předpokládáme tak, že z tvrdého alkoholu dovozových značek bude nejčastějším pitím na Silvestra právě ona. Chybět určitě nebude ani vodka, či tuzemské bylinné likéry. Krize se oslav Silvestra podle všeho nijak nedotkne," říká Jiří Štětina, generální ředitel Rémy Cointreau Česká republika.

Pivo poteče proudem

Silvestrovská noc se neobejde ani bez pěnivého moku. "Plzeňský prazdroj, který zastupuje značky Pilsner Urquell, Gambrinus, Velkopopovický kozel, Radegast, Master a nealkoholické pivo Birell, a zaujímá zhruba polovinu z celkové produkce českých piv, odhaduje, že během Silvestra bude vypito třicet tisíc hektolitrů piva, což je šest miliónů půllitrových piv," říká zástupce společnosti Vladimír Jurina.
Hrubé odhady tak ukazují, že spotřeba piva v zemi bude kolem šedesáti tisíc hektolitrů.
Pro ty, kteří neholdují hořké chuti piva, je připraven nízkoalkoholický sladový nápoj, který se svou výrobou pivu podobá. "Frisco se vyrábí z ječmenného sladu a je kombinováno s ovocnou chutí citronu a jablka. Je tak ideální pro přípravu koktejlů, a určitě bude vyhovovat i těm, kteří mají rádi víno," dodává Vladimír Jurina.
Každý čtvrtý panák alkoholu, který během oslav Češi vypijí bude zahraniční značky
K nejdražšímu pití v Česku patří luxusní koňak Rémy Martin Louis XIII, jeho cena je až 5000 Kč za panáka
Top žebříček zahraničních značek alkoholu je veden Metaxou, následuje značka Tullamore Dew, Finlandia a Jägermeister
Na trhu je k dostání vedle nealkoholického piva i nealkoholický sekt

Jak mít alkohol pod kontrolou?

Popíjeli jste a potřebujete vědět, jak na tom jste aktuálně s množstvím alkoholu v krvi? Na stránkách www.promile.info si můžete promile zdarma vypočítat. Stačí jen zadat pohlaví, věk, váhu a množství vypitého alkoholu a sami zjistíte, jak dlouho bude trvat, že se váš organismus s alkoholem vyrovná, a kdy si třeba můžete zase bezpečně sednout za volant.

Jak předejít či zvládnout novoroční kocovinu

31. prosince 2009 v 11:02 | David |  Různé články

Jak předejít či zvládnout novoroční kocovinu

Silvestr je tu a jelikož většinu z nás čekají bujaré oslavy, poradíme vám, jak si co nejlépe poradit s případnou kocovinou.
Snažte se co nejméně míchat nápoje.
Snažte se co nejméně míchat nápoje.

Alkohol k silvestrovským oslavám prostě patří. Samozřejmě záleží na každém z nás jak alkohol snáší, přesto by to s ním nikdo neměl přehánět. Otrava alkoholem hrozí totiž každému a může být velmi nebezpečná.
Co tedy udělat, aby byly následky konzumace alkoholu na Nový rok co nejmenší? Je zapotřebí dodržovat hned několik zásad.


Prevence kocoviny
1. Nikdy nepijte na lačno. Před každou oslavou je výhodné se dobře najíst. Upřednostnit byste měli něco tučného, například silný hovězí vývar a nebo dokonce lžíci oleje. Někteří lidé doporučují vypít sklenici mléka, která zpomalí vstřebávání alkoholu do krve.
2. Během celého večera doplňujte neustále tekutiny - úplně nejlepší je pít neperlivou vodu či minerálku. Na vodu nezapomínejte ani těsně před spánkem. Vypijte alespoň půl litru čisté vody bez bublinek před ulehnutím do postele. Další dvě sklenice vody si dejte ráno po probuzení. Do vody můžete přidat čerstvě vymačkaný citrón.
3. Pokud možno nemíchejte více druhů alkoholových nápojů a berte v úvahu, že existují nápoje, po kterých se opijete mnohem rychleji než po jiných. Kromě šumivých vín sem patří i horké nápoje - grog, svařák apod.
4. Alkohol neustále zakusujte něčím dobrým a prokládejte ho i nejrůznější zábavnou činností, například tancem.
5. Existují i speciální přípravky, určené k užívání před pitím. Úplně nejjednodušší je aktivní uhlí.
6. Nepijte kávu. Kofein dále prohlubuje dehydrataci organismu.
7. Večer nebo alespoň před spánkem užijte 2-3 gramy vitamínu C společně s kvalitním B-komplexem. Ráno příjem vitamínů zopakujte.
8. Nezapomeňte na dobrou snídani - pomůže navázat zbytky alkoholu v krvi a doplní krevní cukr, který alkohol zničil.


Někdy se vám však tyto zásady nepovede dodržet a kocovina vás prostě nemine. Problémy způsobené otravou alkoholu mohou být různě velké a mohou trvat různě dlouho. A záleží především na našem organismu, jak se s ní vyrovná. Přesto existují tipy, které kocovinu dokáží zminimalizovat a v podstatě rychle odbourat.
Rota žíznivého kaprála
Na kocovinu pomáhá jídlo výrazné chuti.

Jak na kocovinu
Hned ráno je dobré vypít půl až litr vody s jedním vymačkaným citrónem a cukrem, protože tělo potřebuje energii. Nejlepší je cukr v podobě fruktózy či ovocných šťáv, jelikož ty na sebe váží alkohol. Úplným zázrakem je pak med, který je považován za nejlepší čističe jedů.
Pozor na rozpuštěný šumivý acylpyrin - může prohloubit žaludeční nevolnost a v některých případech způsobit krvácení žaludeční sliznice.
Nikdy na bolest hlavy neberte léky obsahující paracetamol (např. přípravky Paralen, Panadol, Coldrex a další). Paracetamol je určen proti bolesti, teplotě a ve spojení s alkoholem působí hepatotoxicky. Výsledkem takového spojení může být zánět jater (tzv. poléková hepatitida) a případně také jaterní cirhóza.
Hned ráno je dobré zkonzumovat jídlo výrazné chuti. Patří sem například tolik opěvovaná česnečka, hovězí vývar, slepičí vývar, kyselé mléko, smetana, tatarák, kyselé okurky či kyselé ryby a utopenci.
Pomoci mohou i bylinkové čaje. Mátový čaj uklidňuje zažívání, řebříčkový čaj játra a žlučník, heřmánkový zas pomůže celkově zklidnit organizmus. Opět je vhodné čaj osladit medem - doplní energii a navíc čistí.
Někdo doporučuje tzv. vyprošťovák. Jeden takový doporučuje známý kuchař Jirka Babica: "Do kvalitního oleje zamíchat tři vejce, přidat tabasco, trochu pepře a rychle spolknout. Zní to strašně, ale funguje to."
Na žaludeční nevolnost může také pomoci roztok s jedlou sodou, která sníží překyselení žaludku.
Na žaludek "na vodě" zas pomáhá pár lžiček čerstvého smetanového či selského bílého jogurtu.
Dokonale vzpružit vás pak pomůže ranní sprcha. Začněte s teplou vodou, pak na 1-2 minuty studenou. Celý cyklus zopakujte 2-3 krát. Rozproudí vám to krev a " probudí" váš mozek.
V prodeji jsou přípravky přímo určené pro boj s kocovinou. Ovšem jejich účinky jsou často srovnatelné s účinky mnohem levnějších variant jako je voda s citrónem či česnečka.
Nezapomeňte vyjít na čerstvý vzduch, protože i kyslík zvládne mnohem rychleji zničit zbytky alkoholu.

Několik rad, jak správně připravit sekt na oslavu

31. prosince 2009 v 10:59 | David |  Různé články

Několik rad, jak správně připravit sekt na oslavu

Dáme si šampáňo nebo šampíčko, říkáme. Nemáme však na mysli pravé šampaňské, ale jakostní šumivé víno - sekt.
To, co sektu vadí nejvíce, je střídání teplot. Proto by se šumivé víno mělo koupit minimálně den před použitím.
To, co sektu vadí nejvíce, je střídání teplot. Proto by se šumivé víno mělo koupit minimálně den před použitím.

Rozdíl mezi šumivým vínem a šampaňským je zeměpisný. Pouze ve Francii, z oblasti Champagne, se ze tří daných odrůd smí vyrábět šumivá vína, která nesou označení "champagne", čili šampaňské. Ostatní jsou sekty a šumivá vína.

K sektu patří led

To, co sektu vadí nejvíce, je střídání teplot. Proto by se šumivé víno mělo koupit minimálně den před použitím. Láhev je dobré uložit ve vodorovné poloze tak, aby byl korek v kontaktu s vínem a nevysychal.
Nejhorší je sekt pořídit cestou na návštěvu a snažit se jej rychle vychladit v mrazáku. Doporučuje se láhev uložit na několik hodin do spíže, kde je chladněji, a pak teprve ji dát do ledničky, čímž dochází k postupnému zchlazení a aklimatizaci vína.
"Ideální teplota je mezi 3 až 4 stupni. Většina domácích ledniček je nastavena na 8 stupňů, to je ale málo. Pak je dobré mít v mrazáku připravený led a při pití dát láhev sektu do nádoby s vodou a ledem. Tím víno perfektně dochladíme," radí Tomáš Brůha, hlavní sommelier společnosti Bohemia sekt.

Jak láhev otevírat

Láhev držíme v úhlu 45 stupňů, odstraníme kapsli a uvolníme agrafu za neustálého jištění korku palcem proti samovolnému vystřelení. Dále uchopíme korek do dlaně levé ruky (to platí pro praváky) a otáčíme lahví, dokud korek neuvolníme.
Sekt je připraven k nalévání. Otvírání by podle odborníků nemělo být slyšet. Lidé při oslavách nebo na Silvestra však preferují známé bouchnutí, někteří dokonce lahví zatřesou. Příchod nového roku musí být přece bouřlivý!

Welcome drink

Většina lidí vychutnává sklenku sektu jako welcome drink na uvítanou, když přichází do společnosti. Servírovat bychom měli sekty kategorie brut (extra suché), abychom připravili chuťové pohárky na další chuťové zážitky. Méně se ví, že sekty lze "snoubit" i s pokrmy.

Půlnoční přípitek na Silvestra

Nejlepší je jeden druh sektu a vychutnávat jej celý večer, včetně přípitku.
"Rozhodně bych nemíchal různé druhy vín, sektů a jiných nápojů. A z pohledu celého večera bych volil sekty v kategorii brut, extra brut či sec - je to především z důvodu nižšího obsahu zbytkového cukru," dodává Brůha.

Co s načatou láhví

První pravidlo je dopít. Když vím, že pravidelně nedopíjím, koupím si menší láhev.
Třetí možností je zátka na sekt, která je k dostání v každém obchodě a stojí do stokoruny.
Trvanlivost sektu je ze zákona neomezená, nicméně se doporučuje spotřebovat ho do dvou let, kdy je v nejlepší kondici. A starší sekty jsou už záležitostí odborníků.

Tipy na bezpečnou silvestrovskou párty v hollywoodském stylu

31. prosince 2009 v 10:51 | David |  Různé články

Tipy na bezpečnou silvestrovskou párty v hollywoodském stylu

Silvestrovská párty si žádá velké přípravy. Aby byl večírek dokonalý, není od věci sáhnout po světelných led řetězech, svítících sklenicích a imitacích ohňostroje, které zajistí mnohem bezpečnější zábavu. Díky nim bude silvestrovský večírek u vás doma pro hosty naprosto nezapomenutelný.
Sváteční atmosféru doladí vhodné osvětlení, barevné kostky imitující led ve sklenici, pestré konfety, disko koule a speciální LED efekty.
Sváteční atmosféru doladí vhodné osvětlení, barevné kostky imitující led ve sklenici, pestré konfety, disko koule a speciální LED efekty.Skvělým tipem, jak si zpestřit Silvestr a nepřijít k úrazu je nahradit klasický ohňostroj párty konfetami.

Barevné konfety a bublifuk pobaví a neublíží

Dalším tipem pro bezpečnější oslavu je bublifuk, který profesionálně a bezchybně vyfouká desítky pestrobarevných bublin. Za ten dáte cca 2 500 Kč. Profesionalitu projevíte, když se na párty objeví dvojitý světelný LED efekt s mícháním barev.
Ten vznikne díky mobilnímu přístroji DUO, za který dáte cca 2 100 Kč. Pokud chcete, aby vám bubliny vydržely i do příštího roku, volte je v podobě motivu samolepu na zeď.
Profesionální bublifuk bude foukat bubliny celý večer, pro oživení interiéru pak můžete zvolit efektní samolepy na zeď (vyjdou cca na 750 Kč).
Profesionální bublifuk bude foukat bubliny celý večer, pro oživení interiéru pak můžete zvolit efektní samolepy na zeď (vyjdou cca na 750 Kč).


Místo ohňostroje zvolte konfetky různých tvarů, vyletí do výšky až 10 m a pomalu se snáší k zemi. Pořídíte je cca od 30 do 200 Kč.

Pěnový výrobník a tvarované prskavky se hodí pro půlnoční překvapení

Skvělým tipem je i speciální pěnový výrobník, která v několika minutách vyrobí obrovské množství nezávadné pěny, která se podobá sněhu, ale na rozdíl od něj nestudí. Může se tak stát půlnočním překvapením pro vaše hosty.
Párty s pěnovým výrobníkem a tvarovanými prskavkami pobaví děti i dospělé.
Párty s pěnovým výrobníkem a tvarovanými prskavkami pobaví děti i dospělé.


Nebudou nudit ani speciální tvarované prskavky. Tvar číslic 2010 bude tím pravým přivítáním nadcházejícího roku. Prodávají se v různých tvarech - hvězda, srdce, stromek, číslice či písmena ve zlatém, stříbrném, červeném či bílém provedení. Přijdou cca na 15 Kč/ks.
Barevná svítidla, svítící sklenice, prskavky nevšedních tvarů a velikostí, to vše na silvestrovské párty upotřebíte.
Barevná svítidla, svítící sklenice, prskavky nevšedních tvarů a velikostí, to vše na silvestrovské párty upotřebíte.

Světelné efekty rozhodně nesmí chybět

Nesmí samozřejmě chybět různé světelné efekty. Zpestřením může být třeba svítidlo Push v podobě ledové kostky, která se při stisknutí rozsvítí bíle nebo přepnutím přepínače při stisknutí svítí a střídá barvy červenou, zelenou, modrou.
Svítidlo pořídíte cca za 140 Kč. Efektně vypadají i svítící kostky imitující led, které můžete vhodit do drinku pro vizuální oživení.
Svítící křeslo designoval Maarten Van Severen (Kartell), spolu s narůžovělými kostkami imitujícími led a lampou (Push) ve stejném tvaru rozsvítí každou párty.
Svítící křeslo designoval Maarten Van Severen (Kartell), spolu s narůžovělými kostkami imitujícími led a lampou (Push) ve stejném tvaru rozsvítí každou párty.


Pokud trváte na ohňostroji, tak volte speciální interiérový ohňostroj, jeho speciální efekty neprodukují žádné škodlivé emise a dají se použít velmi blízko diváků. Na tyto efekty se specializuje německá firma Pyro Tec.

Hitem roku jsou létající lampiony

Hitem letošního roku jsou létající lampiony. Hodí se na jakoukoliv zahradní párty, kde je neztratíte z dohledu. Seženete je v mnoha působivých barevných variantách.
Létající lampiony přijdou cca na 50 Kč/ks.
Létající lampiony přijdou cca na 50 Kč/ks.

Ať už zvolíte jakékoliv výstřelky a dekorace, buďte kreativní a nebojte se v tento slavnostní den odvázat. Hosté jistě vaši přípravu na večírek ocení.

Na Silvestra potkáte ve vlaku z Vimperku rytíře i Jana Husa

31. prosince 2009 v 10:44 | David |  Různé články

Na Silvestra potkáte ve vlaku z Vimperku rytíře i Jana Husa

Na Silvestra mohou cestující potkat ve vlaku z Vimperku na Kubovu Huť rytíře v nablýskaných zbrojích, mušketýry i mistra Jana Husa. Speciální silvestrovské jízdy přenesou pasažéry nejen blíž k roku 2010, ale také ze století do století. Tradiční jízdu s neobvyklými pasažéry letos vypraví Stifterův pošumavský železniční spolek už podesáté.
Někdy je účast různých osobností překvapením, někdy to tuším předem podle VIP místenek. Přihlásil se třeba Jan Hus.
Někdy je účast různých osobností překvapením, někdy to tuším předem podle VIP místenek. Přihlásil se třeba Jan Hus.


"Někdy je účast různých osobností překvapením, někdy to tuším předem podle VIP místenek. Přihlásil se třeba Jan Hus. Ten jede z Kubovy Huti do Kostnice. A kupodivu si koupil i zpáteční jízdenku, že prý je to lacinější," řekl místopředseda spolku Roman Kozák. Účast prý přislíbil i úkladný kardinál Richelieu, krásná a zákeřná Milady a neohrožení mušketýři.

Vlak pojede čtyřikrát

Vlak letos šestnáctikilometrovou trasu pojede tam a zpět celkem čtyřikrát, nadšených účastníků jízdy totiž každoročně přibývá. Loni jich silvestrovské soupravy převezly na 1500. Ve čtvrtek mohou zájemci na trať vyrazit v 07:45, 09:45, 11:45 a 13:45. Zdatnější cestující se mohou z Kubovy Huti vypravit na túru na horu Boubín. Z Kubovy Huti se pak vlaky budou vracet v 08:50, 10:50, 12:50 a 14:50.
Na trati z Vimperku na Kubovu Huť se už při minulých Silvestrech vystřídaly vlaky sanitní a lazaretní, arestantský převážející vězně či westernový ve stylu Limonádového Joe. Po trase vyrazil také vlak hrůzy, pohádkový a večerníčkový vlak.

Nejoblíbenější byl Mrazík

Nejoblíbenějším tématem ale asi byl Mrazík a ruská zima, kdy se krom postav z populární ruské pohádky v soupravě potkali Lenin a ruský car. "Tehdy přišel i Milouš Jakeš, který má nedaleko chalupu. Vzal to trochu moc vážně a rozčiloval se, že si z toho všichni dělají jen legraci," dodal Kozák.

Nebe ozáří tisíce barevných květů

31. prosince 2009 v 10:32 | David |  Různé články

Nebe ozáří tisíce barevných květů

Vrcholem každé silvestrovské půlnoci jsou ohňostroje a střílení rachejtlí. Víte ale, jak barevné vzory květy na obloze vznikají? Z chemického hlediska jde jen o řízenou explozi střelného prachu a směsí nejrůznějších chemických látek.
Efektnímu ohňostroji předchází složitý přípravný proces
Efektnímu ohňostroji předchází složitý přípravný proces

Základem ohňostrojů a pyrotechnických výrobků je střelný prach, tedy síra, dřevěné uhlí a dusičnan draselný. Pestrost ohňostrojům, pak dodávají slože obsahující různé kovy. "Pro bílý efekt se používají práškové kovy, například hliník nebo hořčík. Stroncium je tím, co vytvoří červenou barvu, soli barya vytvoří zelenou. Žlutou barvu ohňostrojům dodávají slože obsahující sodné soli a měďnaté soli vytváří na obloze modré odstíny. Pro fialovou barvu se používají draselné soli. Celý ohňostroj není ničím jiným než řízeným chemickým procesem," vysvětluje Pavel Policar, majitel firmy SpecialEffects.cz, která se tvorbou a choreografií ohňostrojných prací zabývá.

Světelná show

Krásu ohňostrojům dodává kromě jeho barev i různorodost tvarů, které na nebi vznikají.
"Ohňostroj může vykreslit různé tvary a vzory. Vidět můžeme květy, padající deště, různě se prolínající kruhy, nebo třeba srdce. Při výrobě těchto efektů je základním tajemstvím úspěchu pečlivé naskládání světliček do vnitřku pum.
Něco jiného je pak samotná choreografie ohňostroje. Základem velkého ohňostroje je odpalovací plán, podle kterého vrchní odpalovač koordinuje přípravné práce a následně realizuje i samotný ohňostroj. Nutná je znalost pyrotechnického materiálu, protože výrobci neustále přicházejí s novými efekty.
Pro velké ohňostroje, takové, jaké můžeme například vidět každoročně na Letné v realizaci společnosti Flash Barrandov, je tento odpalovací plán připraven několik měsíců předem a samotné přípravné práce začínají šest týdnů před odpalem.
Den před realizací show přiveze tým odpalovačů připravené pyrotechnické výrobky na určené místo a zahajuje jejich rozmístění. V tomto případě jde o jeden až jeden a čtvrt tuny materiálu, který je odpálen během patnácti minut do výše třiceti až sto osmdesáti metrů," vysvětluje Policar.

Za krásu se platí

Připravení ohňostroje není rozhodně levnou záležitostí a jeho cena se skládá z mnoha položek. "Za samotný materiál na jednu minutu velkého ohňostroje zaplatíme minimálně dvacet tisíc korun, a to při této ceně nejde o nijak bohatý ohňostroj. Pokud chceme vytvořit zajímavé, hodně bohaté a barevné efekty, může cena stoupnout až několikanásobně. K tomu je třeba připočíst ještě další provozní položky, jako je například pronájem místa, povolení od Báňského úřadu, zaplacení nasazených pyrotechniků a členů realizačního týmu," dodává odborník.
Pro amatérské střílení se používají různé druhy římských svící, fontán, kompaktů a raket. "Tyto výrobky, které jsou volně v prodeji, spadají do pyrotechniky první a druhé třídy a obsahují mnohem menší množství pyrotechnického materiálu. Jsou určené pro laiky, ale aby byly bezpečné, je třeba vždy dodržovat návod. I jejich základem je totiž střelný prach a pyrotechnická slož," varuje Policar.

Co jsou pyrotechnické slože?
Pyrotechnické slože jsou chemické směsi, které po zapálení řídí chemickou reakci jež proběhne uvnitř pum.
Jejich základní složkou je hořlavina, dále obsahují látky dodávající kyslík, který podpoří hoření a další pomocné látky.
Zážehové slože umožní hoření a vylétnutí rachejtlí. Jejich hlavní součástí je střelný prach, často obohacený o hořčík.
Zpožďovací slože vytvoří prostor mezi zapálením a samotnou aktivací pumy.
Z hlediska barevného efektu jsou nejdůležitější světelné slože.
Do pyrotechnických výrobků se dodávají v sypké formě, nebo jako lisované světlice. Vyrábí se v odstínech bílé, červené, žluté, zelené., modré, oranžové a fialové.
Pro umocnění dojmu z ohňostrojů se využívá i doprovodných zvukových efektů. Ty zajišťují nejčastěji efekty, obsahující kovové prášky hliníku a hořčíku.
Jednou z největších pum na světě podle Guinnessovy knihy rekordů byla puma Yonshkudama vyrobená v Číně.
V průměru měla 1200 mm a vážila 450 kilogramů.
Po odpalu vylétla do výška 850 metrů a kytice, kterou na nebi vykreslila měla v průměru 800 metrů.

Na Nový rok budou všechny větší obchody zavřené

29. prosince 2009 v 14:00 | David |  Různé články

Na Nový rok budou všechny větší obchody zavřené

Na Nový rok budou všechny prodejny velkých řetězců zavřené. Nakoupit v nich bude možné nejpozději na Silvestra, kdy většina z nich ukončí prodej již během odpoledne. Déle otevřeno ale budou mít obvykle menší obchody a večerky.
Na vývěskách většiny obchodů už nyní visí provozní doba pro následující dny. Zavřeno bude v některých případech pouze v pátek 1. ledna. Následující sobotu a neděli už budou obchody pracovat v běžném režimu a nakupovat bude možné i na Silvestra.
Tesco a Billa bude mít poslední den v roce otevřeno do 17 hodin. Hypermarkety Albert stejně jako supermarkety Penny Market do 16 hodin. Ještě o hodinu dřív zavřou prodejny Lidl.
Řada obchodníků ale i na Silvestra nabídne delší otvírací dobu. Například sokolovský Kaufland zavře až v 19 hodin.
Podobně vyjdou lidem vstříc i další obchodníci. "Na Silvestra budeme mít otevřeno až do 21 hodin, stejně jako na Vánoce," řekl Právu Nguyen Van Nam s tím, že svůj kamenný obchod se smíšeným zbožím otevře i na Nový rok.

Silvestr bude bez televizní estrády

29. prosince 2009 v 13:58 | David |  Různé články

Silvestr bude bez televizní estrády

Ulice metropole jako každý rok na Silvestra zaplní tisíce slavících lidí. Pro některé z nich však končí oslavy nepříjemným zraněním, okradením nebo i v nemocnici. Napilno tak budou mít policisté, záchranka i hasiči.
Václavské náměstí se poslední den v roce mění v jednu velkou odpalovací rampu
Václavské náměstí se poslední den v roce mění v jednu velkou odpalovací rampu

Václavské náměstí bude letos otevřeno pro všechny, žádná televizní estráda podobná té loňské se tam konat nebude. "Výpravného a finančně nákladného Silvestra z Václaváku letos pořádat nebudeme. Pro letošní ekonomicky značně turbulentní rok na něj nemáme dostatek prostředků, které bychom mohli uvolnit, nezaznamenali jsme navíc ani zájem ze strany partnerů o dofinancování velkolepého silvestrovského projektu," sdělila Právu tisková mluvčí televize Nova Michaela Fričová.
"V průběhu silvestrovských oslav bude vyčleněno asi 125 strážníků, kteří budou mít na starosti dohled nad oslavami v centru. Hlídat budou především používání pyrotechniky a kapsáře, pozor dají samozřejmě i na požívání alkoholických nápojů. Co se týká alkoholu, zasahovat budou jen v případě, že by opilý člověk chtěl poškodit sebe nebo někoho jiného, jinak budou hlídat hlavně bezpečnost oslav," sdělila Právu mluvčí Městské policie Praha Jana Přikrylová.
"Na Silvestra slouží navíc osm posádek. Na Václavském náměstí budeme mít záchranářský kamión Golem jako mobilní stanoviště, na Staroměstském náměstí pak zdravotnický stan. V pohotovosti bude asi 120 lidí," řekla Právu mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová s tím, že nejčastější úrazy jsou spojeny s popíjením alkoholu. Tedy různé nevolnosti, pády, zranění horních i dolních končetin. Zdravotníci často ošetřují rány od střepů, popáleniny od pyrotechniky a také otravy alkoholem.

V pohotovosti budou také hasiči

Pyrotechnika může způsobit nejen nepříjemná zranění, ale také požár. Proto budou v pohotovosti také hasiči. "Od 16 hodin budeme mít připravena dvě auta na Staroměstském a jedno na Václavském náměstí. Druhý den pak bude při ohňostroji stát na každém břehu Vltavy jedno auto," informovala Právo mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. "Nejvíce práce máme tradičně od půlnoci do jedné hodiny ranní. To se rozdrnčí telefony a absolvujeme desítky výjezdů," dodala.
Po oslavách musí následovat úklid. "V pět hodin ráno na Nový rok začne úklid centra metropole po silvestrovských oslavách. Do ulic vyrazí 103 pracovníků ručního čištění, 28 úklidových strojů a k dispozici bude 21 velkoobjemových kontejnerů. Náklady přesáhnou jeden milión korun," informoval Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Technické správy komunikací, která úklid v centrální části města zajistí.

Za Vladimírem Menšíkem míří lidé do jeho rodných Ivančic

29. prosince 2009 v 13:55 | David |  Různé články

Za Vladimírem Menšíkem míří lidé do jeho rodných Ivančic

Zájem veřejnosti o Vladimíra Menšíka, výjimečného filmového herce a stálici televizních Silvestrů, neupadá ani více než 20 let po jeho smrti. Životopisnou expozici v rodných Ivančicích na Brněnsku si letos prohlédlo 5500 lidí, což je o něco více než v minulých letech, řekla Ivana Vilmanová, která o výstavu na ivančické Staré radnici pečuje.
Vladimír Menšík s Jaromírem Hanzlíkem ve filmu Ikarův pád
Vladimír Menšík s Jaromírem Hanzlíkem ve filmu Ikarův pád


Lidé na výstavě mohou vidět řadu hercových osobních věcí a odejdou přinejmenším s jedním překvapivým zjištěním - Menšík se původně jmenoval Vladislav.
Expozici v Ivančicích otevřeli před deseti lety k hercovým nedožitým 70. narozeninám. Letos by Menšík oslavil osmdesátku a možná by jej těšilo, že výstava o jeho životě dlouhodobě láká více lidí než expozice o dalším ivančickém rodákovi, slavném malíři Alfonsi Muchovi. Lidé ji najdou ve stejné budově.
Při procházce výstavou návštěvníky kromě řady fotografií zaujme například sádrový odlitek Menšíkovy hlavy. Štukatér Vojtěch Hloušek jej pořídil při práci na seriálu Létající Čestmír. V dopise adresovaném ivančickému muzeu Hloušek uvedl, že maskéři bývali z Menšíka nešťastní, neboť jim neustále rozesmával herce. "Ostatní herci měli třeba dobové vousy, a jak se smáli, tak jim je museli maskéři opravovat, protože se jim neustále odlepovaly," vzpomínal pamětník.

K vidění jsou také osobní věci Vladimíra Menšíka

Do vitrín muzejníci umístili například Menšíkovy brýle, diář s hereckými i konferenciérskými povinnostmi a inhalátor, který herci pomáhal zvládat těžké astma. Zajímavostí je oblek, v němž se Menšík dvakrát ženil a později jej zapůjčil kolegovi Lubomíru Kostelkovi. Ten si oděv nechal upravit na svou postavu, ale krejčí odvedl tak důkladnou práci, že si mohutnější Menšík šaty již nikdy neoblékl.
O původním Menšíkově křestním jménu výmluvně vypovídá například vysvědčení z páté třídy. Nad jedničkami z mravů i náboženství najde pozorný návštěvník výstavy jméno Vladislav Menšík.
Jeden z nejpopulárnějších českých herců se narodil 9. října 1929 v domku v ivančické Rybářské ulici. Po krátké divadelní kariéře zakotvil ve filmovém studiu na Barrandově, kde vytvořil více než sto dvacet rolí. Mnohé z nich se natrvalo zapsaly do srdcí diváků díky strhujícímu hereckému projevu a osobitému humoru. Okouzloval svým přirozeným bavičstvím, ale vynikal i ve vážných rolích. Zemřel v květnu 1988 v brněnské nemocnici.

Nejmenší betlém na světě se vejde na špendlíkovou hlavičku

29. prosince 2009 v 13:52 | David |  Různé články

Nejmenší betlém na světě se vejde na špendlíkovou hlavičku

Italský umělec Aldo Caliro vytvořil na hlavičce špendlíku nejmenší betlém na světě. Má vše - panenku Marii, Josefa, anděla i Ježíška v jesličkách. Celý se přitom vejde na hlavičku špendlíku.
Betlém, který se vejde na špendlíkovou hlavičku
Betlém, který se vejde na špendlíkovou hlavičku

Špendlík zabodl Caliro do kousku sametu a obklopil ho několika diamanty. Vytesané figurky ručně namaloval štětcem z jediného chlupu sobola. Neapolský umělec teď podle agentury Ananova doufá, že se mu podaří betlém dostat do Guinessovy knihy rekordů.
"Byl to kus práce. Začal jsem tím, že jsem vytvořil betlém na zrnku čočky, a pak na zrnku kávy, abych se trochu procvičil. Když mi to začalo trochu jít, začal jsem pracovat na hlavičce špendlíku. Jsem na to moc hrdý," říká Caliro.

V Rychnově nad Kněžnou vítá turisty Zilvar z chudobince

28. prosince 2009 v 16:53 | David |  Různé články

V Rychnově nad Kněžnou vítá turisty Zilvar z chudobince

Z Třebechovic se pohodlně dopravíte autem, autobusem ale i vlakem do Rychnova nad Kněžnou. Otevřeli tu zajímavý vycházkový okruh, který vás povede po stopách hrdinů slavné knihy zdejšího rodáka Karla Poláčka Bylo nás pět.
Členové klukovské party, jak je známe ze šestidílného televizního seriálu z roku 1995: Petr Bajza, Čeněk Jirsák, Zilvar z chudobince, Antonín Bejval a Eda Kemlink.
Členové klukovské party, jak je známe ze šestidílného televizního seriálu z roku 1995: Petr Bajza, Čeněk Jirsák, Zilvar z chudobince, Antonín Bejval a Eda Kemlink.

Městská trasa má tu výhodu, že je otevřena 24 hodin každý den v rocea projít ji můžete za každého počasí. Za nepříznivého počasí je i kam se schovat.
Členové klukovské party
Členové klukovské party

"Pozdrav pánbůh, holoto jedna setsakramentská. Provedu vás po městě a jeho památkách a místech, kde ti Poláčkovi lotři lotrovský vyváděli svoje lumpárny," vítá vás z první tabule u nádraží Zilvar z chudobince.

Okruh má 3,5 kilometru

Hrdinové románu vám prostřednictvím informačních tabulí zábavným způsobem
představí město, kde se vlastně celý Poláčkův příběh odehrává. Okruh má celkem tři a půl kilometru a na každé zastávce se lidé dozvědí informace o daném místě a především si zde prohlédnou unikátní historické fotografie.
Začíná se u nádraží, pokračuje Palackého ulicí na Staré náměstí ke kašně, dále na Poláčkovo náměstí a na další místa, nechybí zastavení u židovského hřbitova nebo hotelu Panorama. Zahraniční turisté o nic nepřijdou, texty jsou totiž i v polštině a angličtině.
Pozdrav pánbůh, holoto jedna setsakramentská. Provedu vás po městě a jeho památkách a místech, kde ti Poláčkovi lotři lotrovský vyváděli svoje lumpárny Zilvar z chudobince
"Pozdrav pánbůh, holoto jedna setsakramentská. Provedu vás po městě a jeho památkách a místech, kde ti Poláčkovi lotři lotrovský vyváděli svoje lumpárny..."

A když budete unaveni, můžete zakotvit kousek od Poláčkovy busty na jeho náměstí v pohádkové hospůdce U Kaloně jedlého, kde mají údajně nejlepší Budvar a v každém případě skvělé maďarské brambory. Dětem uděláte zase radost v cukrárně Kněžna v Havlíčkově ulici u nádraží.

Mejdan roku z obýváku bude podle Ozzáka

27. prosince 2009 v 22:54 | David a Zdroj: Nova.cz |  Comeback

Mejdan roku z obýváku bude podle Ozzáka

Comeback - Mejdan roku z obýváku bude podle Ozzáka


Bejci a mamby, udělejte si doma pohodlí, obklopte se přáteli, pitím a zatrženým televizním programem. František "Ozzák" Pacovský pro vás chystá silvestrovskou porci dalších rad.
Jak rozproudit zábavu, která vázne na tom, že jste zkrátka měli smůlu a trčíte doma? Snadná pomoc. Ozzák si ví rady. Takže se o Silvestra dívejte - obzvláště vy, co máte doma pípometry.


Black Eyed Peas - Boom Boom Pow

26. prosince 2009 v 15:23 | David a Zdroj: YouTube |  Videoklipy

Bruce Springsteen - Streets of Philadelphia

26. prosince 2009 v 15:21 | David a Zdroj: YouTube |  Videoklipy

Miley Cyrus - The Climb - Official Music Video (HQ)

26. prosince 2009 v 15:17 | David a Zdroj: YouTube |  Videoklipy

Guru Josh Project - Infinity

26. prosince 2009 v 15:15 | David a Zdroj: YouTube |  Videoklipy

Poslední možnost pro vás všechny...

25. prosince 2009 v 18:47 | David |  Různé články

Mám jeden volný lupen tak kdo chcete hlaste se.


MEGA DANCE SHOW