PROGRAM na sobotu 15. května 2010.
Oficiální stránky jsou www.oslavyprahy.cz.
Koncerty
12:45 - 13:45
Klavírem oslní, Prahu oslaví
Sunflower Caravan
Klavírem oslní, Prahu oslaví
Staroměstské náměstí
12:45 - 13:45
Vítejte v hudebním světě Sunflower Caravan
Sunflower Caravan je pražská hudební skupina, která svým pojetím hudby nemá v české kotlině konkurenci. V roce 2007 doprovodili na turné švédské The Ark, ve stejném roce také dělali předskokana Glenu Hansardovi.
A 15. května "slunečnice" zazáří přímo v srdci našeho města a naší země, na Staroměstském náměstí.
Jak se členové týmu těší na toto netradiční vystoupení nám sdělil Andy:
O: Na Oslavách Prahy Vás uslyší spousta lidí, kteří možná nepatří k vašim nejvěrnějším posluchačům. Jak byste jim představili sebe a svoji muziku?
Andy: Jak sami sebe pojmenovat a vlastnoručně se představit, je jedna z nejčastějších otázek co dostáváme. Stále jsme si ale nedokázali vybudovat přesnou definici naší hudby a toho co přesně děláme. Když je možnost se s člověkem přímo bavit, tak se podle jeho hudebních znalostí a zkušeností dá dobádat k nejbližšímu připodobnění naší hudby k něčemu, co dotyčný zná. V případě takto globální otázky se dá odpovědět: jsme popově alternativně rocková kapela s klavírem, hammondkama, zpěvem, basou a bicíma na vlně Davida Bowieho, ranných the Who, pozdních the Beatles a britpopových Blur! Po tomto popisu však můžeme být nařčeni, že je to úplně jinak. Proto se vlastnímu popisu raději bráníme! Bohudík platí pravidlo, že hudbu člověk musí prostě slyšet.
O: Jak byste vůbec srovnali váš "standardní" koncert, třeba v klubu, s vystoupením na velké akci, jako jsou Oslavy, a navíc na pódiu přímo v centru města?
Andy: Je to určitě rozdílný druh koncertu, ke kterému budeme přistupovat individuelně a budeme se snažit, vytvořit ten nejideálnější program! Hrát v centru města na jednom z nejkrásnějších míst světa je velká výzva a takový koncert si zaslouží zvláštní přípravu! Každopádně vše už bude záležet na celkové atmosféře oslav, na tom jak se nám všem podaří napojit na stejnou vlnu.
O: Přes svůj nepříliš pokročilý věk hrajete úspěšně už pěkných pár let, ale album přišlo teprve nedávno. Jste posedlí precizností, nebo jsou pro vás zkrátka koncerty důležitější?
Andy: Byl to přirozený vývoj, čekali jsme až budeme vyspělou kapelou a budeme chtít naší hudbu uchovat a nahrát tak první desku. Začínali jsme jako velmi mladí, takže pro nás deska byla vlastně takovým druhým začátkem kapely.
O: Slavit hudbou vždycky bylo normální. Je to tradiční přístup. Ostatně jak vy se stavíte k tradicím - k jejich dodržování nebo překonávání - ať v hudbě nebo vůbec v životě?
Andy: Tradice jsou skvělá věc pokud přinášejí lidem radost a umožňují například shledání přátel nebo rodiny po dlouhé době. Často nám tradice připomene to, na co by jsme si dlouhá léta nevzpomněli a díky tradici prožijeme hezké věci, které by jsme sami "dobrovolně" neprožili. Oslavit Prahu je určitě dobrým tahem k uvědomění si, v jak krásném městě žijeme, že je potřeba na něm pracovat, aby se rozvíjelo a to hlavně po kulturní stránce, která v české republice ráda zaostává. A slavit hudbou, rovná se slavit kulturou, takže jsme na správné cestě.
O: A co když se někdo rozhodne založit novou tradici - co je k tomu podle Vás zapotřebí?
Andy: Dobrý nápad, smysluplnost, vytrvalost a radost!
O: Letos se koná 2. ročník Oslav Prahy - takže už to není zbrusu nový projekt, ale stoletou tradici jsme taky ještě nevytvořili. Poradíte organizátorům, jak zdařile překlenout příštích 98 ročníků?
Andy: Myslím že nadšený přístup s radostí, dobře podaným a vymyšleným programem s podporou Prahy se tradice zachová. Protože bude lidem připomínat jednou za rok vždy příjemnou zprávu, že se Praha doufejme rozvíjí a že se pár dnů raduje se všemi, co chtějí.
O: Tahle akce chce být taky oslavou vztahu lidí k místu, kde žijí. Jste kapela známá mezinárodními kontakty a úspěchy v zahraničí. O to zajímavější by bylo vědět, co cítíte ke svému městu...
Andy: Cítíme že je to náš domov a krásné místo, ke kterému máme velmi silné pouto! Musím ovšem říct, že pro hudbu, módu, umění, rozvoj architektury atd. je to velmi konzervativní místo. Tím, že je "srdcem" Evropy, by si měla brát příklad třeba z úplně zničeného Berlína, který se vyhoupl na špičku světových měst, co se týče rozvoje uměni, nových trendů a je dokonce i dobrým zachovavatelem tradic... Naše město není zničené, už je 20 let svobodné, potřebuje nasát čistý vzduch do plic a stát se opravdovým srdcem Evropy. Zařadit se mezi města jako Berlin, Paříž, Londýn, Stockholm a využít svou neobvyklou krásu a skvělou geografickou polohu.
O: Letošní Oslavy mimo jiné připomínají 600. výročí sestrojení staroměstského orloje. Jaký je váš vztah k tomuhle kousku středověké technologie?
Andy: Parádní mašina!
15:00 - 16:00
Milan Svoboda uvádí jazz!
Jazz na parníku Pražské paroplavební
Milan Svoboda uvádí jazz!
Vltava
15:00 - 16:00
Ve spolupráci s Pražskou paroplavební společností
Účinkuje: Milan Svoboda Quartet
Kdo je Milan Svoboda?
Umělec, který miluje jazz!
Tento světově uznávaný jazzman nám tentokrát předvede své umění se spoluhráči z formace Milan Svoboda Quartet. Předá nám ten pravý jazzový "feel", a na vlnách Vltavy nás opět přesvědčí, že jazz je jedním z nejkrásnějších hudebních žánrů vůbec. Milujete jazz? Pak nastupte na parník, který pro Vás s tímto nevšedním hudebním nákladem připravila Pražská paroplavební společnost.
Milan Svoboda = jazzový pianista, bandleader, skladatel, dirigent, autor hudby k 70 divadelním hrám a 10 celovečerním filmům, dirigent a autor hudebního nastudování muzikálů Pěna dní, Jesus Christ Superstar, Evita a Les Miserables - Bídníci, vedoucí tělesa RUDOLFINUM JAZZ ORCHESTRA, sestaveného z členů České filharmonie a předních jazzových sólistů, profesor skladby na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.
Milan Svoboda Quartet
Hudba kvarteta Milana Svobody navazuje na tradici moderního jazzu 60. a 70. let. Objevují se zde však také vlivy rocku, folklóru a soudobé hudby vážné. Milan Svoboda řadí často své kompozice do větších tématických celků a vznikají tak příznačné suity, které dávají dostatek prostoru pro kreativní improvizaci všem členům skupiny. Se svým kvartetem koncertoval Milan Svoboda téměř po celé Evropě, v USA a v Indii, zúčastnil se řady jazzových festivalů a nahrál gramofonová alba: "Okno dokořán", "The Boston Concert", "Dedication", "Dnes večer zítra ráno", "Milan Svoboda Q & Tony Lakatos", "Znamení střelce" a "Live At The Castle". Prestižní byla jeho účast na prvním ročníku festivalu "European Jazz Night" ve Vídni, který přenášela televizní společnost EBU do celé Evropy.
Místo: řeka Vltava, nalodění na Rašínově nábřeží
Vstup omezen počtem místenek. Cena místenky byla snížena na symbolickou 1 Kč.
Prodej místenek 1 hodinu před začátkem vystoupení před vstupem na parník.
16:00 - 16:45
Pilsner Ska Orchestra, roztančí Prahu
Tleskač
Pilsner Ska Orchestra, roztančí Prahu
Staroměstské náměstí
16:00 - 16:45
Tleskač, reprezentant českého ska
To, že ska je hudební styl vyznačující se důrazem na druhou dobu, je všeobecně známo, a navíc je tomu skutečně tak. Ovšem čas a místo jeho vzniku bývají úmyslně či z neznalosti zkreslovány.
Koncert věnovaný Milanu Tleskačovi, zakladateli Stínadelské kovářské akademie - SKA
Původní kořeny ska sahají mnohem a mnohem dále ohledně doby a mnohem blíže ohledně místa jeho vzniku. Museli bychom se totiž podívat do třicátých let minulého století, kdy se ve Stínadlech učil kovářem Milan Tleskač, starší bratranec slavnějšího Jana Tleskače. Jakožto učedník tloukl do rozžhaveného kovu neustále na druhou dobu a při tom si se svým mistrem dnes a denně zpívali lidové a trampské písně. Mistrovi to samo sebou připadalo naprosto normální, vždyť tloukl na první, ale Milan byl po čase tak ovlivněn, že už nebyl schopen zpívat cokoliv, aniž by si podupával na druhou dobu.
Během několika let se Milan zdárně vyučil a po nepříliš vydařeném období způsobeném smrtí bratrance Jana Tleskače a následnou fašistickou okupací se Milan rozhodl postavit na vlastní nohy a založit Stínadelskou kovářskou akademii - SKA. V jeho velkém úsilí se mu ovšem nikdy nepodařilo sáhnout až na vrchol a 26. 2. 1948 definitivně prchá ze země před režimem, který se bude všemi možnými prostředky držet u moci tolik let a nikdy již slavnému Čechovi neumožní návrat do jeho rodné vlasti.
Tak tedy, ze Stínadel z okolí Plzně přijíždí Tleskač roztančit Prahu hudebním žánrem, který se před dávnými lety zrodil v Čechách v hlavě Milana Tleskače, kovářského učně.
18:00 - 19:00
...a Tomáš Průša, bývalý frontman slavné kapely Vltava a další hosté
The Tap Tap
...a Tomáš Průša, bývalý frontman slavné kapely Vltava a další hosté
Staroměstské náměstí
18:00 - 19:00
Koncerty The Tap Tap jsou úžasným zážitkem pro každého, kdo v hudbě hledá radost a pozitivní energii. Víření bubnů, originální aranžmá, zpěv, pohotové a vtipné průvodní slovo - to je show v podání The Tap Tap. Show, která si vás získá od prvního taktu a stírá rozdíly mezi "lidmi s handicapem" a "těmi ostatními".
Unikátní kapela studentů pražského Jedličkova ústavu vystoupí na Staroměstském náměstí tentokrát s Tomášem Průšou z dnes již zaniklé skupiny Vltava, která byla proslulá hudební originalitou a surrealistickými texty.
Kapela je rozdělena na dvě základní skupiny - sólisty a sboristy. Sboristé hrají pod vedením dirigenta Šimona Ornesta doprovodné rytmy. Sólisté hrají z vlastních zjednodušených notových zápisů a několik členů kapely se střídá ve zpěvu. Vystoupení uvádí charismatický Ladislav Angelovič (absolvent SOŠ v Jedličkově ústavu). V souboru převažují bicí nástroje (bicí souprava, bonga, conga, timbales, ozvučná dřívka, tamburíny, zvonce, činely, triangl atd.). Na doprovodné nástroje (tuba, saxofon, příčná flétna a piano) hrají hostující profesionální hudebníci.
Účast souboru The Tap Tap na velkých festivalech a možnost prezentovat se před širokým publikem, je pro členy kapely výjimečná příležitost ke zvýšení sebehodnocení a víry ve vlastní schopnosti. Momentálně se repertoár skládá z vlastních skladeb a originálně přepracovaných písní známých umělců (Helena Vondráčková, David Koller, Dan Bárta, Ondřej Hejma, Vladimír Mišík atd.). Během své existence soubor úspěšně vystupoval v pražských hudebních klubech (Rock Café, Roxy, Archa, kino Aero, Zábradlí), na festivalech (Mezi ploty, Barevný podzim, Rock for People, Vyšehraní, České hrady.cz) i v zahraničí (Německo, Ukrajina). V roce 2006 pokřtil The Tap Tap v divadle Archa své CD Hopšidyridy, které natočil ve studiu SONO Records společně s ukrajinskou kapelou Huculyk.
V současné době je The Tap Tap velmi žádanou kapelou na nejrůznějších akcích od festivalů po soukromé akce a firemní večírky. Většina členů kapely navštěvuje kurzy STUDEO (
www.studeo.cz) a průběžně se vzdělává v hudební teorii i praxi.
19:00 - 22:00
Hudební doprovod: skupina Visací zámek v rámci světového turné Šibeničních bratří a Xavier Baumaxa ve velkokontaktní hudební show: A ten Clintn, on mi hýkal
Český řev - ocenění pro nejzásadnější týmy pražského rokenrolu
Hudební doprovod: skupina Visací zámek v rámci světového turné Šibeničních bratří a Xavier Baumaxa ve velkokontaktní hudební show: A ten Clintn, on mi hýkal
Staroměstské náměstí
19:00 - 22:00
Účinkující: The Tap Tap s Tomášem Průšou z Vltavy, Xavier Baumaxa a Visací zámek
Spolupráce: Rádio Beat
Český řev to je pečeť české kvality.
Český řev to je poděkování týmům pražského rokenrolu.
Český řev není další hudební ocenění v řadě pro nejkrásnější zpěvačku a její text Miluju tě lásko. Český řev patrně neuspokojí ani popové star z vejminku komerčně založených hudebních stanic. Tady, přátelé, jde o víc než o prodej desek!
Český řev Vám nabízí možnost poděkovat pěkně nahlas přímo v srdci našeho hlavního města na Staroměstském náměstí lidem, díky nimž Praha stále zůstává Mekkou českého rokenrolu. Místem s geniem loci, který zrodil skutečné hudební mistry. Poděkujme tedy společně s legendou legend Visacím zámkem a Xavierem Baumaxou rockerům, kteří nás obohacují svojí ryzí hudební genialitou.
Laureáty vyberou posluchači Rádia Beat v těchto kreativních kategoriích:
• "Za hudební projev, který nás přiblížil světu, a za skvělou volbu názvu"
• "Za neutuchající touhu po svobodě a geniální poezii textů"
• "Za hudební výdrž"
• "Za nejsilnější český punkový grif"
• "Za udržení rokenrolu v Čechách"
• "Objev roku"
Rocková hudba patřila k nejúspěšnějším bodům programu prvního ročníku Oslav Prahy v roce 2009. Potvrdí to mimochodem každý, kdo na Staroměstském náměstí zažil koncert Pražského výběru II, od kterého neodradilo ani kobercové bombardování dešťovými kapkami. Akci Staroměstské hody loni otevřel Divokej Bill, Lucerna hostila výstavu fotek největších rockových hvězd, které navštívily naše hlavní město, a Prahou projížděla hudební tramvaj Rádia Beat. Tuhle složku Oslavy prostě nesměly a nesmějí postrádat. Právě rokenrol totiž ztělesňoval odpor proti establishmentu v dusivé atmosféře vlády KSČ a i dnes vyjadřuje nekonformnost, touhu po svobodě a vůli jít svou vlastní cestou - ať si kdo chce, co chce říká, ať si mamka slzy utírá... Letos budou rock a příbuzné žánry reprezentovat kapely jako Sunflower Caravan, Tleskač (Pilsner Ska Orchestra), Tazafarou nebo Bobr chutná 2X.
Kromě samotných koncertů však chtěli organizátoři a Rádio Beat přijít ještě s další zajímavou prezentací pražského rocku. A tak vznikl skromně pojmenovaný Český řev, akce, při níž budou přímo na pódiu na Staroměstském náměstí předány ceny zásadním pražským kapelám.
A kdo jiný by měl rozhodnout o vítězích než rockoví fajnšmekři - posluchači prvního pražského rockového rádia?
Český řev zahájí vystoupení formace The Tap Tap s Tomášem Průšou z legendární Vltavy a po předání cen nás pobaví a do varu přivedou Xavier Baumaxa a stálice českého punku Visací zámek.
O další hudební produkci svým hlasováním rozhodnou posluchači rádia Beat.
Jak a pro koho můžete hlasovat?