Z JIPky až na hory i do Národního? TV Barrandov plní další sny

27. ledna 2012 v 18:07 | David |  Splněné sny

Z JIPky až na hory i do Národního? TV Barrandov plní další sny

Z JIPky až na hory i do Národního? TV Barrandov plní další sny

Druhý díl Splněných snů TV Barrandov postaví na misky vah osudy dvou lidí.
V prvním příběhu uvidíme, jak se život pere s Michalem (31), který je vinou svalové dystrofie již šest let na jednotce dlouhodobé intenzivní péče. Druhý příběh zaostří na paní Květu (81), jíž se v životě pokazilo, co mohlo. Zdánlivě nesourodá dvojice? Kdepak. Jsou skromní a pokorní. A jejich sny jsou zdánlivě obyčejné...

Sen vysnila Michalovi jeho nejlepší kamarádka Ája, jak jí sám říká. S Michalem se zná od roku 1994, kdy byli spolu v Jedličkově ústavu v Liberci. "Vzpomínám na tu dobu moc ráda. Byli jsme skvělá parta. Michal je pro mě velký hrdina. Já se za ním jezdím dobíjet. On všechno zvládá s lehkostí a humorem, a to mu hrozně závidím," říká Ája, které se prý Michal snad nikdy na nic nestěžoval. Jako každý z nás ale sní. Jen poněkud skromně. Michal by si alespoň na chvíli přál vidět slunce na vrcholcích hor...

V druhé části Splněných snů bude hlavní hrdinkou paní Květa, jejíž život spíš než procházku růžovou zahradou připomíná lavinu zmařených osudů. Otec byl ve válce pronásledován gestapem, po ní zase komunisty. Jiné slovo než bída důchodkyně z Náchoda nezná. Bídný byl ostatně i její soukromý život. Po třech letech od svatby se rozvedla a zůstala sama. Je jednou z mála obyvatelek Česka, která se za celý svůj život nikdy nepodívala do Národního divadla, jak prozradí její dobrá přítelkyně Anna. Změní se to v důchodovém věku? Štáb Splněných snů TV Barrandov se o to pokusí...

Další Splněné sny vysílá TV Barrandov 4. listopadu 2011 od 20 hodin. Pořad moderuje Jaroslav Mendel.

Splněné sny - Ochutnávka: Národní divadlo

Splněné sny - Ochutnávka: Národní divadlo


Splněné sny - 4.11. 2011

Splněné sny - 4.11. 2011


Šest let Michal (31) neviděl slunce. Tak dlouho je totiž vinou svalové dystrofie jeho domovem výhradně pokoj tanvaldské nemocnice. Konkrétně jedna postel a nonstop připojení na lékařské přístroje. Ví, že lépe už bylo, na životě však velmi lpí, všichni kolem ho obdivují pro jeho smysl pro humor a dobrou náladu. Jen to scházející slunce mu ji kazí! Co je pro naprostou většinu z nás tak normální, je pro něj nedostižným snem. Vlastně bylo! My jsme mu ho splnili! Sen se splnil i paní Květě (81.): "Vidět operu v Národním divadle." Nikdy nebyla na procházce Prahou, nespala v hotelu, nejedla v pořádné restauraci. A tak celou dobu opakuje: "Jsem už v nebi?".


Transport záchrankou až za horským sluncem

Transport záchrankou až za horským sluncem

Jednatřicetiletý Michal je už šest let upoután na lůžko. Na vině je svalová dystrofie, díky níž mu postupně ochabují všechny svaly. Nejprve se nemoc dotkla pohybového ústrojí, později plic i srdce. Gody, jak Michalovi soukromě říkají přátelé, ale úsměv na rtech neztrácí. "Michal se jako jediný dokáže smát a šířit kolem sebe radost, i když je jasné, že nemoc nese těžce. Má radost pokaždé, když přijede rodina a vždycky se na to hrozně připravuje," vyzradily sestřičky tanvaldské nemocnice, kde Michal pobývá.
Sen Michalovi chce vysnít jeho nejlepší kamarádka Ája, která je na invalidním vozíku. S Michalem se zná od roku 1994, kdy byli spolu v Jedličkově ústavu v Liberci. "Vzpomínám na tu dobu moc ráda. Byli jsme skvělá parta," líčí Ája. "Michal je člověk, který potřebuje návštěvy," vysvětluje, proč měsíc co měsíc, a někdy i častěji, absolvuje složitou cestu na vozíku jen proto, aby viděla přítele. "Tím, že ne každý vlak je pro vozíčkáře uzpůsobený, tak vždycky dva nebo tři dny předem musím vyplnit formuláře a poslat jej Českým drahám, aby se mnou počítali," doplňuje statečná Michalova kamarádka.
A Michalův sen? Skromný, ale o to dojemnější. Ze všeho nejvíc si přeje alespoň na chvíli opustit nemocnici a vidět slunce.
Štáb Splněných snů ale neměl hned vyhráno. Aby Michal mohl odjet, bylo nutné mu zajistit speciální vůz, který pacienta bude i po dobu transportu "hlídat" na přístrojích. Nakonec se podařilo a Michal mohl vyjet. A co víc, za sluníčkem vyrazil rovnou na hory! "Takhle šťastného jsem ho ještě neviděl," uvedl lékař Malik Andar.
Michalův výlet za sluncem se nakonec změnil ve velkou rodinnou party. Přijeli se za ním podívat nejen rodiče, ale i neteře, které do té doby znal jen z komunikace přes internet. Party se pochopitelně neobešla bez jídla a pití, a obzvlášť dojemný byl okamžik, kdy si Michal mohl dát vychlazené pivo.
Plnění snu Michalovi končilo sice na nemocničním pokoji, ale s dalším velkým překvapením. U jeho lůžka se zničehonic objevil muzikant Ivan Mládek, který Michalovi i jeho spolupacientům osobně zahrál na banjo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama